Úvod » Aktuality » Zpřísnění regulace realitního trhu v ČR

Zpřísnění regulace realitního trhu v ČR

 26. 05. 2014, 15:01

Víte, že Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) začalo pracovat na přípravě zákona, který stanoví přísnější pravidla podnikání v oblasti realit?

Státní orgány se tak snaží ve spolupráci se zavedenými realitními kancelářemi čelit dosavadní nepříjemné praxi, dle které bylo v ČR dosud bohužel nepříjemnou skutečností, že plynule narůstal počet podvodných praktik v souvislosti s dvojím prodejem téže nemovitosti, prodejem cizí nemovitosti, vykradenými účty či podepisováním smluv s nevýhodnými konkurenčními doložkami.

Připravovaný zákon by měl začít plně fungovat dle informací poskytnutných MMR od roku 2017. Jeho hlavní obrysy však budou načrtnuty již v průběhu letošního roku a vláda by o něm měla hlasovat v prvním čtvrtletí roku příštího. Ministerstvo tak chce hlavně ochránit spotřebitele. Návrh proto počítá například s povinným pojištěním odpovědnosti za způsobenou škodu, oddělenou správou finančních prostředků klientů od provozních financí realitní kanceláře a nastavením pravidel pro příjem zakázek do nabídky realitních kanceláří.

Základním stavebním prvkem zákona by měl být registr podnikatelů, bude dohlížet na to, zda kanceláře plní podmínky stanovené zákonem. Pro realitní kanceláře tak vyplývá povinnost pojistit odpovědnost za škodu, vést zvláštní účet pro vklad kupní ceny v případě, že nevyužijí služeb advokáta, notáře či bankovní úschovy. Makléři by rovněž museli plnit podmínky vzdělání, potřebných zkoušek a praxi.

„Důvěra v realitní kanceláře klesá, roste počet nespokojených klientů, roste počet zprostředkovatelů, ale neroste počet transakcí,“ uvedl Jaroslav Novotný, předseda Asociace realitních kanceláří, která vznikla v roce 1991. Pan Novotný rovněž dodal, že se ve světě nejedná o nic výjimečného. V ČR pro tuto regulaci dozrála doba až v současné době v souvislosti s největšími kauzami hromadně okradených klientů v Ostravě a Praze.


Vytisknout Poslat článek Nahoru


Až 8 000 Kč ročně ušetříte za každého zaměstnance!

Využijte programu
Absolut Benefity
k získání benefitů pro vaši firmu.

Absolut Benefity

Hledáme nového kolegu!

Otevíráme 1 pozici finančího asistenta nebo asis­tentky.

Kariéra

PENZE+…program pro zajištění vyšší životní úrovně

Chcete si zvýšit životní úroveň v penzi? Víte jak získat potřebné finance snadno a efektivně?

Program PENZE+
Hledaný výraz: Vyhledávání