Úvod » Aktuality » Víte, jak se malé dluhy mění na velké? (aneb něco málo o důvodech vzniku dluhové spirály)...

Víte, jak se malé dluhy mění na velké? (aneb něco málo o důvodech vzniku dluhové spirály)…

 18. 07. 2014, 09:05

Stejně tak, jako existuje spousta možností jak se zadlužit, existují i různé kategorie dlužníků. Obecně samozřejmě platí, že závažné dluhy narůstají vždy postupně z velmi malých částek. Někteří lidé jsou však pro tyto situace řekněme „náchylnější“….Víte kteří?

1. Lidé s absencí minimální finanční rezervy – nečekané výdaje se vyskytují vždy a za všech situací a nelze se jim vyhnout. Obvykle, tedy tam kde není rozpočet úplně napjatý, se to " vždycky nějak udělá". Lidé, kteří navzdory nízkým příjmům nemají žádné minimální rezervy pro případ nouze, mají sklon zavírat oči před realitou nebo mají pocit, že při skromnosti stačí mít peníze jen na obvyklé výdaje.

2. Ignororující maličkosti – chaotici mívají nejčastěji problém s dluhem, který nevznikl proto, že by částku nechtěli nebo nemohli zaplatit. Prostě si jen nevšimli nějakého poplatku či někam neúmyslně založili nezaplacenou fakturu.

3. Osamnělí – zatímco „běžný člověk“ si tisícovku, která mu momentálně chybí, snadno půjčí od kamaráda nebo od rodičů a po výplatě ji vrátí, osamocený člověk bohužel tuto možnost nemá a nezbývá mu tedy nic jiného, než se obrátit na lichváře…

4. Lidé s obavami ze špatných zpráv – u dlužníků dochází často k tomu, že reagují na jakékoliv informace o své situaci způsobem, že ji zkrátka potlačí či vytěsní. Upomínku, dopis nebo lístek do schránky sice dostanou, avšak tyto „tiskoviny“ někam odloží nebo schovají, aby je neměli na očích. V této chvíli pravděpodobně ani nezamýšlejí na upomínku později reagovat, ale pokud to neudělají hned, jejich mozek odsune nepříjemnou pravdu do některé ze svých skrytých zásuvek…

5. Neinformovaní – aby lidé mohli své dluhy včas platit, musít o nich také vědět. Situace je dnes bohužel nastavena tak, že není vždy zcela zaručeno, že vás ten, komu dlužíte, bude informovat včas (tedy dřív, než se částka navýší o další náklady a poplatky).


Vytisknout Poslat článek Nahoru


Až 8 000 Kč ročně ušetříte za každého zaměstnance!

Využijte programu
Absolut Benefity
k získání benefitů pro vaši firmu.

Absolut Benefity

Hledáme nového kolegu!

Otevíráme 1 pozici finančího asistenta nebo asis­tentky.

Kariéra

PENZE+…program pro zajištění vyšší životní úrovně

Chcete si zvýšit životní úroveň v penzi? Víte jak získat potřebné finance snadno a efektivně?

Program PENZE+
Hledaný výraz: Vyhledávání