Úvod » Aktuality » Problematické otázky, týkající se III. důchodového pilíře - závěr našeho miniseriálu

Problematické otázky, týkající se III. důchodového pilíře – závěr našeho miniseriálu

 30. 07. 2014, 19:49

Zpětné dodanění odpočtů může být vyšší daní

Pokud budeme spořit více než 1000 Kč měsíčně, abychom měli nárok na daňový odpočet, neseme přitom další politické riziko, které je společné i pro transformované fondy, ale u DPS komplikuje jeho použití jako nízkonákladového investičního prostředku. Pokud budeme daňový odpočet uplatňovat, při dřívějším výběru zpětně musíme dodanit, ovšem v té době aktuální daňovou sazbou. Což může být lehce změněno např. na 25 % pouhou administrativní změnou. Můžeme se dobrovolně rozhodnout odpočet neuplatňovat, na druhou stranu s touto „nestandardností“ nemusí legislativa počítat a klient může být tedy nucen k dodanění i toho odpočtu, který neuplatňoval.

Stále máte pocit, že vám chybí dostatek pádných důvodů, proč nevstupovat do DPS? Pak je tu starý známý problém slepice a vejce :-) Penzijní společnosti si pod dynamickými fondy představují investování do hotovosti, využívají tak volnost svých statutů, popř. výjimku § 107 č. 427/2011 Sb., která jim umožňuje se od deklarované strategie odchýlit v začátku fungování fondu (myšleno jak časově tak z hlediska nashromážděných prostředků).

Dynamické účastnické fondy všech penzijních společností mají navíc problém s § 36, ve kterém se píše, že „Hodnota majetku v účastnickém fondu obhospodařovaném penzijní společností musí po uplynutí 24 měsíců ode dne udělení povolení k vytvoření účastnického fondu dosahovat nejméně 50 mil. Kč. Tato podmínka však neplatí pro povinný konzervativní fond.“ Tuto podmínku zatím však nenaplnil ani jeden dynamický účastnický fond, takže se budou muset před koncem roku 2014 slučovat.

Proč tedy přecházet do DPS, když mnohé z dynamických fondů investují konzervativněji než transformované fondy? Navíc když pravděpodobně budou sloučeny s méně dynamickými fondy když ve statutech se většina z nich ani nezavázala investovat do akcií? Tenhle důvod sám o sobě myslím stačí…

A co vy? Souhlasíte nebo máte odlišný názor? Napište nám prosím na adresu: info@absolutin.cz nebo na náš Facebook. Budeme s Vámi rádi toto i další témata dle Vašeho výběru diskutovat.


Vytisknout Poslat článek Nahoru


Až 8 000 Kč ročně ušetříte za každého zaměstnance!

Využijte programu
Absolut Benefity
k získání benefitů pro vaši firmu.

Absolut Benefity

Hledáme nového kolegu!

Otevíráme 1 pozici finančího asistenta nebo asis­tentky.

Kariéra

PENZE+…program pro zajištění vyšší životní úrovně

Chcete si zvýšit životní úroveň v penzi? Víte jak získat potřebné finance snadno a efektivně?

Program PENZE+
Hledaný výraz: Vyhledávání