Úvod » Aktuality » Rozvést se můžete i s hypotékou...

Rozvést se můžete i s hypotékou…

 01. 09. 2014, 10:05

Zatímco odchod od partnera sice může být občas velmi snadný, rozdělení společného majetku (včetně společných dluhů), už tak jednoduché ve většině případů bohužel nebývá. Zvláště u dlouhodobých finančních závazků, jako jsou hypotéky a jiné velké úvěry a půjčky je dohoda partnerů nutná. Manželé se sice mohou léta dohadovat, komu bude co patřit, jak naloží s dluhy ovšem musí řešit okamžitě. Pokud to neudělají, ponese totiž důsledky nesplácení dluhu každý z nich bez ohledu na rozhodnutí rozvodového soudu.

Spoludlužníci přitom mají podle hypotečních specialistů několik možností na výběr:

  • rychlé a jasné vypořádání

Je nejjednodušší možností, jak naložit po rozvodu s domem či bytem zatíženým hypotékou. Z peněz od kupce se splatí hypoteční úvěr a dluh tak může být celkem klidně vyřešen. Záleží jen na tom, kolik bylo do té doby již z dluhu splaceno, jak se změnily ceny nemovitostí v lokalitě, kde stojí zadlužená nemovitost, a kolik týdnů či měsíců zbývá do konce fixace . Tedy do konce doby, po kterou banka garantuje výši úrokové sazby. Pro hypoteční banky je tato varianta asi nejzajímavější, protože si za předčasné splacení hypotéky mimo konec fixace zpravidla účtují vysoké pokuty. Nevýhodou je také fakt, že si oba manželé musí zajistit jiné bydlení.

  • prodej všeho a se vším všudy

Byt či dům se v tomto případě prodá, a to i s původním hypotečním úvěrem. Tato varianta vypořádání je vhodná právě v případě, že do konce doby fixace zbývá ještě dlouhá doba a hrozí tak vysoká sankce. Noví majitelé bytu či domu musí tudíž souhlasit i s nastavením úvěru a splnit stejná kritéria na bonitu, jaká kdysi prokazovali rozvádějící se manželé. Transakci (resp. nové dlužníky) musí posléze schválit banka, která původní úvěr poskytla. Tento scénář se bohužel nedá příliš využít v případech, kdy původně sjednaná hypotéka má podstatně vyšší úrokovou sazbu (a tedy pravidelnou měsíční splátku), než se v daném období nabízí na trhu.

  • hypotéka přejde pouze na jediného dlužníka

Další možností vypořádání majetku je, že byt zůstává vždy v užívání jednoho z manželů. Partneři se tak například domluvit, že byt a s ním i celý dluh na sebe převezme jen jeden z nich s tím, že druhý se pak z dluhu vyváže. Toto řešení má však jeden (nikoliv nepodstatný) háček. Ten, kdo v bytě či domě s hypotékou zůstává, musí mít příjem natolik vysoký, aby byl pro banku dostatečně bonitní. Bez toho banka nikdy nebude souhlasit s tím, aby měla k vysokému úvěru jen jednoho málo bonitního dlužníka.

  • vstup spoludlužníka

Existuje ještě jedna varianta řešení problému, při které mohou zůstat bydlet méně bonitní lidé v původním bytu či domě. Stačí, aby si našli nového spoludlužníka mezi příbuznými, nebo se domluvili se svým novým partnerem na tom, že přistoupí do dluhu. Teprve pak se může druhý manžel či manželka z úvěru již celkem snadno a bez problémů vyvázat.

  • velkorysá dohoda

Někteří bývalí manželé se „dokonce umí domluvit“ na dalším společném splácení úvěru i po rozvodu. Jeden z nich pak zpravidla zůstává v bytě a druhý se odstěhuje, hypotéku ale společně pravidelně dál splácí. Někdy je možné uvažovat i o pronájmu, díky kterému se bývalým manželům společné náklady splátky hypotéky sníží nebo zcela vyrovnají.


Vytisknout Poslat článek Nahoru


Až 8 000 Kč ročně ušetříte za každého zaměstnance!

Využijte programu
Absolut Benefity
k získání benefitů pro vaši firmu.

Absolut Benefity

Hledáme nového kolegu!

Otevíráme 1 pozici finančího asistenta nebo asis­tentky.

Kariéra

PENZE+…program pro zajištění vyšší životní úrovně

Chcete si zvýšit životní úroveň v penzi? Víte jak získat potřebné finance snadno a efektivně?

Program PENZE+
Hledaný výraz: Vyhledávání