Úvod » Aktuality » Zpětná hypotéka jako efektivní finanční nástroj pro seniory?

Zpětná hypotéka jako efektivní finanční nástroj pro seniory?

 23. 09. 2014, 12:49

V ČR zatím nikoliv, ale v budoucnu by se mohlo jednat o vhodnou obchodní příležitost…

Zpětná hypotéka je vhodným řešením finanční situace pro určitý okruh seniorů. Hlavní cílovou skupinou pro tuto službu by určitě byli lidé s vlastní nemovitostí a nízkými úsporami, kteří by bez zpětné hypotéky měli nízký státní důchod. Zpětná hypotéka je totiž založena na principu tzv. doživotní renty – důchodce prodá svůj byt či rodinný domek s tím, že bude moci v poklidu dožít léta zaslouženého odpočinku „ve svém“. Za prodej své nemovitosti zpravidla obdrží část prostředků ihned po prodeji a část je mu vyplácena formou doživotní renty. Potenciálně se proto jedná o zajímavý finanční nástroj, jak v důchodu zabránit velkému poklesu životní úrovně lidí.

V ČR v současnosti zpětnou hypotéku žádná finanční instituce bohužel zatím nenabízí. Zpětná hypotéka je totiž založena na výplatě doživotní renty, která je v současnosti doménou pojišťoven. S představou „nepojišťovny“ nabízející doživotní rentu nesouhlasila ani Česká národní banka.

Problémů spojených se zpětnou hypotékou je však více… Pojišťovna vykupující nemovitosti za doživotní rentu potřebuje dostatek kapitálu a především schopnost efektivně spravovat nemovitosti. „V tuto chvíli na trhu není instituce nebo servisní služba, která by pro tyto účely zajišťovala dostatečně efektivně správu nemovitostí. Nemovitosti budou pravděpodobně regionálně velmi rozptýlené, což s sebou nese vyšší míru správních nákladů na údržbu, kontrolu a podobně, a proto zůstává ekonomická stránka otázkou nejen pro pojišťovnu, ale i pro klienty,“ zhodnotila aktuální situaci pro deník IDNES mluvčí České pojišťovny Marika Nicajasová.


Vytisknout Poslat článek Nahoru


Až 8 000 Kč ročně ušetříte za každého zaměstnance!

Využijte programu
Absolut Benefity
k získání benefitů pro vaši firmu.

Absolut Benefity

Hledáme nového kolegu!

Otevíráme 1 pozici finančího asistenta nebo asis­tentky.

Kariéra

PENZE+…program pro zajištění vyšší životní úrovně

Chcete si zvýšit životní úroveň v penzi? Víte jak získat potřebné finance snadno a efektivně?

Program PENZE+
Hledaný výraz: Vyhledávání