Úvod » Aktuality » Práce je hodně, stoupají však nároky a chybí tak lidi...

Práce je hodně, stoupají však nároky a chybí tak lidi…

 29. 09. 2014, 14:11

Situace na trhu práce se mírně lepší, dochází také k poklesu nezaměstnanosti, která v srpnu 2014 dosahovala 7,4 % (ještě v lednu však byla ve výši 8,6 %, což je historicky nejvíce v dějinách ČR). Ekonomové oznamují, že předkrizových úrovní hospodářského růstu ve výši 4 – 7 % se už nedočkáme, nedojde ani k poklesu nezaměstnanosti k hodnotám z poloviny roku 2008, kdy poklesla i pod 5 %. Získání práce v některých oblastech s vysokou nezaměstnaností se tak stává „malou výhrou v loterii“.

Zajímavá je situace především u personálních agentur, které si na současnou situaci velmi stěžují: „Před krizí byla situace taková, že bylo dostatek pracovních míst, ale málo kandidátů. Na druhé straně byli klienti (firmy) mnohem vstřícnější ohledně požadavků na zaměstnance. Když začala krize, tak se situace otočila – najednou bylo málo nových pracovních míst, ale dostatek uchazečů. Dneska je situace ale nejhorší. Pracovních míst je nejen málo, kvalitní kandidáti se na místa také nehlásí. Taková situace tu ještě nebyla,“ tvrdí dlouholetá pracovnice z čelních personálních agentur, která si nepřála být jmenována. Podle ní zaměstnavatelé mají velmi přísné požadavky. Jak může být hledání náročné, popisuje přímo na konkrétním případu:„ Uvedu příklad. Na inzerovanou pozici je 60 reakcí, přísným požadavkům klienta však vyhovuje jen 15 uchazečů. Následně s nimi provedeme telefonní prověřování (pohovor), ze kterého nám vyjde 10 vhodných uchazečů,“ uvádí personalistka s tím, že na pracovní pohovor přijde často jen polovina uchazečů: „Mám někdy pochybnosti, zdali někteří lidé opravdu chtějí získat práci, jelikož na domluvený pracovní pohovor nepřijdou a ani se neomluví,“ dodává.

Z těchto 5 uchazečů jsou poté klientovi doporučeni 3 lidé, kteří dokázali zaujmout na pracovním pohovoru, na který se také připravili: „Tito lidé jsou poté doporučeni klientovi, který si však často nikoho nevybere. Chce vidět mnohem více lidí a vybrat si skutečně toho nejlepšího. Podmínky jsou velmi přísné, často neodpovídají situaci na pracovním trhu.“

(Zdroj: internetový server Měšec)


Vytisknout Poslat článek Nahoru


Až 8 000 Kč ročně ušetříte za každého zaměstnance!

Využijte programu
Absolut Benefity
k získání benefitů pro vaši firmu.

Absolut Benefity

Hledáme nového kolegu!

Otevíráme 1 pozici finančího asistenta nebo asis­tentky.

Kariéra

PENZE+…program pro zajištění vyšší životní úrovně

Chcete si zvýšit životní úroveň v penzi? Víte jak získat potřebné finance snadno a efektivně?

Program PENZE+
Hledaný výraz: Vyhledávání