Úvod » Aktuality » Od zítřka se zpřísňují podmínky pro neplatiče DPH

Od zítřka se zpřísňují podmínky pro neplatiče DPH

 30. 09. 2014, 14:43

Živnostník se od 1. 10. 2014 nově dostane na seznam dlužníků, když bude 3 měsíce dlužit přes 0,5 mil. Kč, zatímco za firmu na listině přebírají odpovědnost její partneři.

Dosud obsahovala „černá listina dlužníků DPH“, s nimiž je riskantní obchodovat, 140 firem. Už od středy ale začne počet tzv. nespolehlivých plátců narůstat do tisíců. Finanční správa totiž výrazně zpřísnila pravidla – k tomu, aby se společnost či živnostník dostali "na černou listinu, bude stačit po 3 měsíce dlužit přes 0,5 mil. Kč (dosud byl limit 10 mil. Kč).

„Počet subjektů, které by se mohly nově dostat na seznam nespolehlivých plátců, je tři až šest tisíc,“ říká mluvčí finanční správy Jitka Ježková v dnešním v rozhovoru pro Hospodářské noviny. A dodává, že smyslem opatření je postihnout ty, kteří páchají daňové podvody, nikoli poctivé podnikatele. I na ně ale budou mít nové regule dopad. Jde o to, že za firmu na listině přebírají odpovědnost její obchodní partneři. A když ona DPH nezaplatí, stát peníze začne vymáhat na nich. Důsledná kontrola a prověřování všech dodavatelů se tak stanou ve firmách ještě důležitějším nástrojem.

„Dokud měl seznam pár desítek jmen, nebylo co řešit. Teď to bude masové,“ říká Karel Havlíček, předseda Asociace malých a středních podniků, který je zároveň ředitelem investiční skupiny Sindat Group. „Máme z toho trochu obavy. Hodně záleží, jak to budou kontroloři posuzovat,“ dodává. Obchodníci mají strach, aby berní úředníci nakonec necílili nejen na podvodníky a účelově zakládané firmy, ale také rovněž na slušné společnosti, které se jen krátdodobě dostaly do problémů.


Vytisknout Poslat článek Nahoru


Až 8 000 Kč ročně ušetříte za každého zaměstnance!

Využijte programu
Absolut Benefity
k získání benefitů pro vaši firmu.

Absolut Benefity

Hledáme nového kolegu!

Otevíráme 1 pozici finančího asistenta nebo asis­tentky.

Kariéra

PENZE+…program pro zajištění vyšší životní úrovně

Chcete si zvýšit životní úroveň v penzi? Víte jak získat potřebné finance snadno a efektivně?

Program PENZE+
Hledaný výraz: Vyhledávání