Úvod » Aktuality » JAK NEPŘIJÍT NA KONCI ROKU O DAŇOVOU ÚLEVU V SOUVISLOSTI SE ZMĚNAMI V ŽIVOTNÍM POJIŠTĚNÍ

JAK NEPŘIJÍT NA KONCI ROKU O DAŇOVOU ÚLEVU V SOUVISLOSTI SE ZMĚNAMI V ŽIVOTNÍM POJIŠTĚNÍ

 07. 10. 2014, 15:32

Nechcete přijít o daňovou úlevu za rok 2014? Pak si prosím pohlídejste Vaši životní pojistku.

  • Vysvětlení na úvod

Přes 3 mil. lidí, kteří mají uzavřenou životní pojistku s daňovou úlevou, čeká od ledna 2015 novinka. Kdo bude chtít čerpat daňový odpočet až do výše 12 tis. Kč, musí změnit stávající smlouvu a pohlídat si nová pravidla, jak o daňovou úlevu nepřijít.

Chystanou změnu, o které jsme Vás již nedávno informovali, má přinést novela zákona o dani z příjmů, která již prošla v Parlamentu třetím čtením. Pokud novelu schválí Sněmovna a podepíše ji prezident, daňově uznatelné budou jen pojistky, které přejdou na nový režim.

  • Proč vůbec ke změně dojde a dotknou se změny i těch klientů, kterým zaměstnavatel na životní pojištění vůbec nepřispispívá?

Připravená novela má zamezit zneužívání produktu soukromého životního pojištění, kdy firmy posílaly zaměstnancům místo vyšší mzdy příspěvky na životní pojištění a zaměstnanci je poté čerpali formou mimořádného výběru. Tím docházelo k obcházení daňové povinnosti, odvodů sociálního a zdravotního pojištění a ke snižování základu zaměstnanců pro budoucí výpočet důchodů.

Chystaná novinka se dotkne všech smluv soukromého životního pojištění, které splňují podmínky pro daňový odpočet a nezáleží přitom na tom, komu zaměstnavatel na pojištění přispíval a komu nikoliv. Tedy i těch, u kterých je doba trvání pojištění sjednána minimálně na 60 měsíců a k výplatě pojistného plnění dojde nejdříve v roce, ve kterém dosáhne pojištěný 60 let. V pojistce pak musí být sjednáno riziko pro případ dožití nebo smrti a dožití. Celkově se tato změna dotkne více než 3,3 mil. smluv.

  • Znamenají změny mj. to, že mimořádný výběr nebude od ledna 2015 možný?

Ano, přesně tak. Pokud byste mimořádný výběr provedli, znamenalo by to porušení nových pravidel a museli byste provést dodanění všech částek, které jste si uplatnili po 1. lednu 2015 jako daňový odpočet, a to až za 10 let zpět.

„V praxi to znamená, že pokud uděláte výběr například v září 2015, pak dodaníte částky za devět měsíců. Jestliže uděláte výběr v roce 2018, dodaníte za čtyři roky a provedete-li výběr v roce 2024 a v dalších letech, tak musíte dodanit částky za 10 let nazpět,“ vysvětluje na modelovém příkladu situaci pro server iDNES.cz Tomáš Síkora, výkonný ředitel České asociace pojišťoven (ČAP).

  • Jak to bude všechno probíhat v praxi? Znamená to, že musíte stávající životní pojištění ukončit a založit si novou smlouvu?

Nikoliv, neboť rušit stávající smlouvu je nevýhodné. První dopad je ten, že při předčasném zrušení pojištění by vám bylo vyplaceno tzv. „odkupné“, které může být nižší, než je skutečná kapitálová hodnota pojištění. Navíc byste u nově uzavřené smlouvy museli hradit znovu vstupní poplatky a znovu absolvovat posouzení zdravotního stavu, což může mít dopad i na výši pojistného. A kromě toho – když stávající smlouvu ukončíte a bude vám vyplaceno odkupné, dojde tím k porušení podmínek pro daňové výhody. To znamená, že musíte provést dodanění všech částek, které jste si uplatnili jako daňový odpočet za 10 let nazpět. Tuto částku pak musíte zahrnout do svého ročního daňového přiznání za rok, kdy smlouvu ukončíte.

Tomáš Síkora z ČAP proto doporučuje zachovat stávající smlouvy a podle pokynů pojišťoven je upravit tak, aby i nadále splňovaly stanovené podmínky daňového zvýhodnění.

(Zdroj: ČAP, server iDNES.cz)

Máte zájem o bližší informace na téma změny v oblasti zdanění životního pojištění? Potom neváhejte a kontaktujte některého z našich zkušených specialistů na telefonu: 242 441 433 nebo na e-mailu: pojisteni@abso­lutin.cz


Vytisknout Poslat článek Nahoru


Až 8 000 Kč ročně ušetříte za každého zaměstnance!

Využijte programu
Absolut Benefity
k získání benefitů pro vaši firmu.

Absolut Benefity

Hledáme nového kolegu!

Otevíráme 1 pozici finančího asistenta nebo asis­tentky.

Kariéra

PENZE+…program pro zajištění vyšší životní úrovně

Chcete si zvýšit životní úroveň v penzi? Víte jak získat potřebné finance snadno a efektivně?

Program PENZE+
Hledaný výraz: Vyhledávání