Úvod » Aktuality » Visa od ledna 2015 umožní zajišťování zpracování nákupů platební kartou zahraničními bankami

Visa od ledna 2015 umožní zajišťování zpracování nákupů platební kartou zahraničními bankami

 09. 10. 2014, 09:14

Výše uvedený krok výrazně sníží náklady na poplatky, které mohou obchodníkům ušetřit miliardy Kč.

Změna souvisí se závazkem mezinárodní asociace Visa, která pod tlakem EU od 1. ledna 2015 zavádí strop na poplatek směřující bance, která kartu vydala, pokud platební transakci zajistí zahraniční společnost. V tom případě obchodník místo současného 1 % z objemu transakce zaplatí 0,2 %, pokud jde o platbu debetní kartou. U platby kreditní kartou to bude 0,3 %. Jde o stejný limit, který chystá evropská regulace.

Pro obchodníky jde o rozhodující část poplatků, které jim za placení kartami banky naúčtují – např. v roce 2013 to bylo kolem 2,8 mld. Kč. Visa má přitom na objemu nákupů kartou více než poloviční podíl. Teoreticky by tak obchodníci mohli po přechodu k zahraničním zpracovatelům už příští rok ušetřit kolem 1,2 mld. Kč.

Tuzemští obchodníci hradí vydavatelům karet jeden z nejvyšších poplatků v Evropě. Nová regulace Visy proto vyvolává velkou aktivitu obchodníků, kteří si tímto způsobem chtějí snížit náklady. V Česku vidí novou příležitost i mnohé zahraniční společnosti. „Obchodní řetězce se zajímají, jakým způsobem mohou od 1. ledna řešit zpracování karet,“ potvrdil Marcel Gajdoš, šéf společnosti Visa pro Česko a Slovensko.

Zástupci největších obchodních řetězců o jednání se zahraničními zpracovateli karet mluvit nechtějí. „Jde o interní informace, proto je nemůžeme poskytovat,“ říká na adresu plánů Billy Lucie Borovičková, mluvčí mateřské společnosti Rewe Group Česká republika. Podobně se vyjádřila i společnost Tesco. O té se už spekuluje, že o zpracování plateb kartou jedná s mezinárodní společností Elavon.

Nové pravidlo Visy na trhu samozřejmě vyvolává emoce. V pěti největších bankách, které placení karet většině obchodníků zajišťují, se intenzivně řeší co podniknout, aby z byznysu nebyly „vyšachovány“. A nejde jen o to, že by přišly o poplatky za zpracování plateb (řádově jde o desetiny procenta z jejich hodnoty). Ztratily by i blízký vztah s obchodníky, kterým mohou lépe prodávat další služby, například úvěry. Banky proto chtějí „přihrát“ zpracování karet do své skupiny.

„Zvažujeme skupinové řešení. V současné době žádá naše skupina ve Vídni o přeshraniční licenci pro tyto platby. Výsledek by měl být znám do prosince,“ říká Petr Plocek, mluvčí UniCredit Bank. S obchodníky by pak banka podle něj „přesměrování“ do zahraničí řešila dodatkem k současné smlouvě.

Obdobné řešení pro své klienty potvrdila Komerční banka. Další banky – ČSOB, Česká spořitelna a Raiffeisenbank – věc zatím nekomentují. „Konkrétní kroky v této oblasti jsou předmětem obchodního tajemství,“ říká mluvčí ČSOB Pavla Hávová. Stejně reagovala mluvčí spořitelny Helena Matuszná. Dá se ale čekat, že i tyto banky hledají způsob, jak si zpracování karet udržet.

Konkurenční MasterCard snížení poplatku nechystá. „S ohledem na blížící se celkovou evropskou regulaci nebudeme nic podnikat,“ slibuje Miroslav Lukeš, šéf MasterCard pro Česko a Slovensko.

(Zdroj: Hospodářské noviny)


Vytisknout Poslat článek Nahoru


Až 8 000 Kč ročně ušetříte za každého zaměstnance!

Využijte programu
Absolut Benefity
k získání benefitů pro vaši firmu.

Absolut Benefity

Hledáme nového kolegu!

Otevíráme 1 pozici finančího asistenta nebo asis­tentky.

Kariéra

PENZE+…program pro zajištění vyšší životní úrovně

Chcete si zvýšit životní úroveň v penzi? Víte jak získat potřebné finance snadno a efektivně?

Program PENZE+
Hledaný výraz: Vyhledávání