Úvod » Aktuality » Na český trh hodlá vstoupit francouzká banka BNP Paribas

Na český trh hodlá vstoupit francouzká banka BNP Paribas

 13. 10. 2014, 04:20

BNP Paribas, který v Česku vlastní největší úvěrovou společnost Cetelem, chce u nás rozšířit své aktivity. Ke vstupu na český trh nemusí přitom banka procházet složitým licenčním řízením u ČNB, jelikož plánuje využít princip jednotné bankovní licence a fungovat jako pobočka (podobně to minulosti udělaly například mBank a Zuno).

BNP Paribas Personal Finance je ve francouzské skupině retailovou bankou. Z toho důvodu předpokládáme, že se bude i v Česku zaměřovat na drobnou klientelu. Nová francouzská banka přitom rozhodně nebude začínat na zelené louce. Svoje bankovní služby hodlá BNP Paribas postavit na silné pozici Cetelemu, který financuje nákupy ve 4 500 kamenných a internetových obchodech, půjčuje on-line a vydal již přes milion kreditních karet. V posledních letech prodává rovněž hypotéky a různé druhy pojištění partnerských pojišťoven. BNP Paribas tak využije rozsáhlou databázi klientů Cetelemu i dobrou znalost fungování tuzemských distribučních kanálů i zkušenosti několika stovek současných zaměstnanců této úvěrové firmy.

Dosud není jasné, jakou strategii francouzská banka bude v Česku prosazovat. Ještě před pár lety se BNP Paribas Personal Finance soustřeďovala jen na spotřebitelské financování. V poslední době se ale ve Francii zaměřila i na účty a spořicí produkty a různé druhy zajištění na stáří, včetně penzijního připojištění . Zároveň dává najevo, že tento model by ráda uplatnila i ve svých zahraničních společnostech.

Přeměna úvěrové společnosti Cetelem na banku se mezi tuzemskými bankéři probírá delší dobu.

Už před sedmi lety její vlastníci avizovali, že by pro další růst v Česku chtěli mít banku, která by jim pomohla rozjet větší půjčování drobným klientům a spustit například hypotéky. Pak ale všechny velké evropské banky zasáhla krize a na čas zchladila jejich plány na další expanzi.

Ale ani kdyby ke spojení Cetelemu s novou bankou nakonec nedošlo, s tak silným vlastníkem v zádech mohou oba subjekty samostatně dobře fungovat. (Podobným příkladem je Air Bank a úvěrová společnost Home Credit, které jsou součástí PPF).

BNP Paribas přichází v situaci, kdy na českém trhu konkurence zesílila příchodem nových bank, jako je mBank, Air Bank, Fio a Zuno. Na trh vstoupili i dva další hráči, Sberbank a Equa bank, které převzaly už existující tuzemské banky. Zájem o půjčky přitom stále stagnuje a jediné, na čem jsou Češi od krize ochotni se víc zadlužit, jsou hypotéky.

V Česku kromě Cetelemu vlastní BNP Paribas dvě další společnosti. Úvěrovou pojišťovnu Cardif, která ostatním bankám prodává pojištění schopnosti splácet ke spotřebitelským půjčkám a hypotékám. Kromě toho prostřednictvím společnosti Arval zajišťuje leasing a správu firemních vozidel. Na firmy se zaměřuje i BNP Paribas Fortis.

Francouzská bankovní jednička svůj zájem na dalším růstu v zahraničí potvrdila minulý měsíc, když oznámila převzetí banky BGZ za 30 mld. Kč. Po fúzi s polskou BNP Paribas tak vytvoří devátou největší banku v Polsku, která se chce stát nejen nejvýznamnější bankou pro zemědělce a potravinářský sektor, ale i pro koncerny, které do potravinářství chtějí investovat.

Tuzemští bankéři zatím nechtějí nový záměr skupiny BNP Paribas komentovat s poukazem, že neznají její strategii pro Česko. Podle nich to může souviset hlavně se snahou do budoucna si zajistit pro úvěrování zdroje z vkladů, které Cetelem díky příslušnosti k francouzské skupině dosud výhodně získával. Případné problémy s likviditou na mezinárodních trzích však mohou cenu peněz zvedat a vklady, kterých je v českých bankách přebytek, jsou nejlevnějším zdrojem financování.


Vytisknout Poslat článek Nahoru


Až 8 000 Kč ročně ušetříte za každého zaměstnance!

Využijte programu
Absolut Benefity
k získání benefitů pro vaši firmu.

Absolut Benefity

Hledáme nového kolegu!

Otevíráme 1 pozici finančího asistenta nebo asis­tentky.

Kariéra

PENZE+…program pro zajištění vyšší životní úrovně

Chcete si zvýšit životní úroveň v penzi? Víte jak získat potřebné finance snadno a efektivně?

Program PENZE+
Hledaný výraz: Vyhledávání