Úvod » Aktuality » Jak řešit druhotnou platební neschopnost?

Jak řešit druhotnou platební neschopnost?

 13. 10. 2014, 06:25

Zná to každý podnikatel – odběratelé platí později a dodavatelé chtějí platbu předem. Co se zpočátku nezdálo jako problém, přerůstá v boj o přežití. Přesto existuje několik kroků, které mohou firmu zachránit, a které vám nyní představíme.

  • Upomínat odběratele

Tato základní rada se zdá být jako zbytečná, ale 83 % podnikatelů ji nedělá důsledně a důrazně. I přes to, že se jedná o jejich peníze, často tuto práci přenechávají nesprávným osobám. Nejčastěji to bývá obchodník – problém je v tom, že obchodník má prodávat, ne ztrácet drahocenný čas vymáháním pohledávek. Další osobou je účetní nebo sekretářka – je ale důrazná? Na většinu neplatičů stačí dobře koncipovaný email nebo dopis. Pak je potřeba zavolat, ale dokáže Vaše sekretářka být striktní a důrazná? Poslechněte si ji, a pak ji to naučte – není to zase tak těžké. Pokud to neuděláte dobře, tak se mohou narušit obchodní vztahy – a to si nikdo nepřeje.

  • Inkasní agentura (využít či nevyužít její služby?)

Zde není odpověď jednoznačná. Pokud máte jednu neuhrazenou fakturu, 14 dní po splatnosti, tak není co řešit. Ovšem pokud se platby protahují a částky jsou ve statisících, není o čem diskutovat a je potřeba se obrátit na profesionály. Například společnosti CARBIDE dlužili odběratelé přes milion korun, ale nechtěla si s nimi narušit obchodní vztahy. Obrátila se na finanční odborníky a ti během tří měsíců získali 3/4 pohledávky zpět.

  • Finance do měsíce (bankovní nebo nebankovní půjčka?)

Upomínání klienta ani inkasní agentura nepřinese tížené peníze okamžitě. Finance řeší každý nejdříve se svou bankou. Pokud je může čerpat z kontokorentu, nebo z provozního úvěru – je situace dočasně vyřešena. Pokud nemůže, například z důvodu záznamu v úvěrovém registru, tak se obrací na poskytovatele nebankovních půjček. V tomto případě musí mít většinou nemovitost, kterou ručí. Zde naštěstí možnosti financování nekončí.

  • Expresní financování

Existuje však rychlé řešení, kdy pro poskytovatele financí (tzv. faktoringovou společnost) není důležitá bankovní bonita, ale kvalita odběratelů. Faktoringové společnosti, například Bibby Financial Service, financují jak malé firmy a živnostníky, tak i velké společnosti. Získat peníze tímto způsobem je velice bezpečné, ale také rychlé a operativní. Do tří dnů uzavřete smlouvu a následující den můžete čerpat finance. Expresní financování patří mezi nejrychleji rostoucí způsoby financování firem.

(Zdroj: Lidové noviny)


Vytisknout Poslat článek Nahoru


Až 8 000 Kč ročně ušetříte za každého zaměstnance!

Využijte programu
Absolut Benefity
k získání benefitů pro vaši firmu.

Absolut Benefity

Hledáme nového kolegu!

Otevíráme 1 pozici finančího asistenta nebo asis­tentky.

Kariéra

PENZE+…program pro zajištění vyšší životní úrovně

Chcete si zvýšit životní úroveň v penzi? Víte jak získat potřebné finance snadno a efektivně?

Program PENZE+
Hledaný výraz: Vyhledávání