Úvod » Aktuality » Několik užitečných rad jak bezpečně koupit nemovitost

Několik užitečných rad jak bezpečně koupit nemovitost

 16. 10. 2014, 13:28

Nákup nemovitosti je bezesporu jedním z důležitých životních rozhodnutí. Pokud něco při fázi nákupu uděláte špatně, mohou vám později vzniknout obrovské škody. Na co si tedy dát pozor především?

  • Získejte si výpis z katastru nemovitostí (aneb klasické problémy jako jsou věcná břemena, zástavní práva a exekuce)

Z podrobného výpisu z katastru nemovitostí (KN) můžete zjistit důležité informace – kdo je vlastníkem nemovitosti, jaké je zde zástavní právo či zdali je nemovitost zatížená exekucí. Získáte ho na některých poštách či úřadech v rámci služby Czech POINT nebo na nejbližším KN. Začněte prosím tím, že si ověříte, kdo je vlastníkem dané nemovitosti. Pokud je nemovitost ve společném jmění manželů (SVJ), pak se na prodeji musí shodovat oba manželé. Další možností je, že prodávající vlastní pouze podíl k nemovitosti. V případě, že nakupujete například polovinu dvojdomku, pak se pečlivě informujte (nejlépe i u dalších vlastníků), jakou část nemovitosti budete vlastnit. Pokud kupujete domek, je také nutné zjistit, zdali budete vlastnit i pozemek nebo zda je v pronájmu. Pozor také na nemovitost, kde je plomba! (to znamená, že se mění charakter nemovitosti a dokud nejsou jasné změny ve výpisu z KN, tak nemovitost určitě nekupujte). Pozor na věcná břemena, která omezují vlastníka nemovité věci ve prospěch jiného s tím, že je povinen něco strpět. Pokud je nemovitost zatížená exekucí, buďte rovněž obezřetní. Takovou nemovitost totiž nebudete moci převést do osobního vlastnictví, dokud není exekuce vyplacena. Budete mít také problém se sjednáním hypotečního úvěru u banky. Pozor na situaci, kdy je exekuce téměř ve výši kupní ceny, neboť se může stát, že se na nemovitost objeví další exekuce a celková výše exekucí tak přesáhne kupní cenu.

  • Mějte dobře zpracované smlouvy (tj. rezervační smlouva, úschova peněz, smlouvy o hypotečním úvěru apod.)

K nákupu nemovitosti se obecně doporučuje využít služeb dobrého právníka. Veškeré smlouvy si totiž podrobně prohlédne a v případě nutnosti také hned upraví. Po dohodě s realitní kanceláří by se váš právník měl například postarat o to, aby ve smlouvě bylo ustanovení, že se provize realitní kanceláře vrací v případě, že kupní smlouva nakonec uzavřena nebude (což se také občas stává). Banky navíc obvykle nemají problémy s drobnými změnami ve smlouvě o hypotečním úvěru, které můžou být ve váš prospěch. Pokud se objeví významné vady na nemovitosti, pak vám vhodně sestavená smlouva umožní z kupní smlouvy odstoupit. Smlouva vám také pomůže efektivněji řešit reklamace v případě, že kupujete nemovitost od developera.

Pokud uvažujete o hypotéce, obratˇte se prosím na některého z našich zkušených profesionálů na e-mailu: hypo@absolutin.cz


Vytisknout Poslat článek Nahoru


Až 8 000 Kč ročně ušetříte za každého zaměstnance!

Využijte programu
Absolut Benefity
k získání benefitů pro vaši firmu.

Absolut Benefity

Hledáme nového kolegu!

Otevíráme 1 pozici finančího asistenta nebo asis­tentky.

Kariéra

PENZE+…program pro zajištění vyšší životní úrovně

Chcete si zvýšit životní úroveň v penzi? Víte jak získat potřebné finance snadno a efektivně?

Program PENZE+
Hledaný výraz: Vyhledávání