Úvod » Aktuality » MINISERIÁL ABSOLUT-IN NA TÉMA: Zajímá vás budoucnost paneláků? Promění se spíše v ghetta nebo v atraktivní bydlení?

MINISERIÁL ABSOLUT-IN NA TÉMA: Zajímá vás budoucnost paneláků? Promění se spíše v ghetta nebo v atraktivní bydlení?

 23. 10. 2014, 09:02

Díl IV – Něco málo o cenách bydlení v panelových domech

Panelové bydlení dominovalo dlouho na nemovitostních trzích, především kvůli nedostatku nových bytů. Než byly počátky krize na nemovitostním trhu v roce 2008, tak se cena panelových bytů lišila oproti novostavbám v obdobných lokalitách jen velmi málo. Od roku 2008 však nastal prudký propad cen u panelových bytů, který trvá až do současnosti. Důvody jsou následující:

  • Atraktivnost panelového bydlení

Pověst panelového bydlení se postupně zhoršuje s tím, že slouží pouze jako startovní bydlení pro nepříliš majetné rodiny, které však na panelové bydlení nahlížejí jako na dočasné řešení bytového problému.

  • Privatizace bytového fondu

Bytový fond se od 90. let postupně privatizuje. Znamená to, že na trh míří každým rokem tisíce panelových bytů, kdy majitelé za velice přijatelné částky (např 12 tis. Kč za metr čtvereční v Praze) byt privatizují, a poté se ho snaží prodat i za cenu 40 tis. Kč za metr. Jelikož je však takových bytů je na trhu moc, muselo se proto jít výrazně s cenou dolů.

  • Deregulace nájemného

Deregulace nájemného vedla k tomu, že řada lidí nebyla schopna zvládat vyšší nájemné, což vedlo k tomu, že se zastavil růst nájemného, u panelových bytů také tržní nájemné klesalo.

  • Vliv finanční krize na nízkopříjmové skupiny

Finanční krize zasáhla především nízkopříjmové skupiny, které ztratily práci. Často se zadlužily a nebyly schopné splácet své dluhy, načež jim byt byl odebrán formou exekuce. Tisíce panelových bytů se tak ocitly v aukcích exekučních kanceláří, které je prodávaly přibližně jen za 50–70 % odhadní ceny, aby byly dluhy věřitelů uhrazeny.


Vytisknout Poslat článek Nahoru


Až 8 000 Kč ročně ušetříte za každého zaměstnance!

Využijte programu
Absolut Benefity
k získání benefitů pro vaši firmu.

Absolut Benefity

Hledáme nového kolegu!

Otevíráme 1 pozici finančího asistenta nebo asis­tentky.

Kariéra

PENZE+…program pro zajištění vyšší životní úrovně

Chcete si zvýšit životní úroveň v penzi? Víte jak získat potřebné finance snadno a efektivně?

Program PENZE+
Hledaný výraz: Vyhledávání