Úvod » Aktuality » Má v současnosti ještě smysl stavební spoření?

Má v současnosti ještě smysl stavební spoření?

 27. 10. 2014, 07:45

Většina stavebních spořitelen nabízí v současnosti (podzim 2014) úročení vkladů sazbou 1,5 %. Tato sazba je sjednána jako pevná po dobu nejméně 6 let.

To znamená, že i pokud by na trhu došlo ke změně úrokových sazeb, klientovi bude vklad úročen stále stejnou sazbou. Pokud spoříme např. 1 700 Kč měsíčně, naspoříme si za 6 let celkem 136 075 Kč. Do této částky je zahrnuta kromě úroků také státní podpora a poplatky – 1 % cílové částky za uzavření smlouvy a 25 Kč měsíčně za vedení účtu.

Stavební spořitelny navíc stále nabízejí různé akční slevy z poplatků či úrokové bonusy a je tedy reálné naspořit si ještě o něco více.

Zůstaňme však konzervativního odhadu. Abychom získali stejný výnos spořením na spořicím účtu, musel by být úročen sazbou 4,13 %. (Úrokové sazby nejvýhodnějších spořicích účtů se přitom aktuálně pohybují kolem 1,5 %. Kdybychom tedy při této úrokové sazbě ukládali měsíčně částku 1 700 Kč, naspořili bychom za 6 let pouze 127 133 Kč). Je však pravda, že u spořicího účtu se sazby mohou měnit a pokud dojde k růstu úrokových sazeb, může být výsledek i lepší. U spořicích účtů rovněž nejste fixnování 6 letou lhůtou, po kterou si na peníze nemůžete bez poměrně vysokých sankcí tzv. „sáhnout.“


Vytisknout Poslat článek Nahoru


Až 8 000 Kč ročně ušetříte za každého zaměstnance!

Využijte programu
Absolut Benefity
k získání benefitů pro vaši firmu.

Absolut Benefity

Hledáme nového kolegu!

Otevíráme 1 pozici finančího asistenta nebo asis­tentky.

Kariéra

PENZE+…program pro zajištění vyšší životní úrovně

Chcete si zvýšit životní úroveň v penzi? Víte jak získat potřebné finance snadno a efektivně?

Program PENZE+
Hledaný výraz: Vyhledávání