Úvod » Aktuality » Životní pojistku musí změnit do konce roku milióny lidí

Životní pojistku musí změnit do konce roku milióny lidí

 03. 11. 2014, 07:49

Smluv, které splňují podmínky pro daňové zvýhodnění, je v současnosti přes 3,4 milionu, přičemž na 374 tisíc z nich přispívají zaměstnavatelé. Novela zákona o dani z příjmu, kterou schválil 30.10.2014 schválil Senát, nastavuje pro životní pojištění nové podmínky.

Od roku 2015 se v Česku změní způsob, jakým funguje životní pojištění. Stát chce zamezit zneužívání životních pojistek ke snižování mzdových nákladů v některých firmách. Podle výpočtů deníku Hospodářské noviny tím rozpočet přichází na odvodech sociálního a zdravotního pojištění až o 720 mil. Kč ročně. Od příštího roku bude možné zaměstnancům přispívat, jen když budou mít smlouvu bez možnosti mimořádných výběrů. A výplatu dostane klient nejdříve po šedesátce, pokud zároveň jeho smlouva trvá déle než 5 let – bez ohledu na to, zda mu na pojištění přispívá zaměstnavatel.

Přestože novela ještě čeká na podpis prezidenta a změnu smluv umožňuje do 31. března 2015, pojišťovny chystají již nyní akci, která nemá historii našeho pojišťovnictví obdoby. Ještě během listopadu 2014 osloví miliony svých klientů a budou po nich chtít rozhodnutí, jestli budou nadále využívat daňové odpočty ze zaplaceného pojistného, ale zároveň tím ztratí nárok na výběr peněz bez jakýchkoli sankcí dřív než v 60 letech. Nebo si možnost provádět mimořádné výběry chtějí do budoucna udržet, a přijdou o možnost ušetřit na daních.

Kdyby pojišťovny současným klientům přechod na nové smlouvy do konce letošního roku neumožnily, mohly by je poškodit. Klienti totiž do konce prosince mají poslední možnost vybírat z pojistek a uplatnit daňový odpočet. Dalším důvodem je obava pojišťoven, že nízké povědomí lidí o pojištění zneužijí někteří finanční zprostředkovatelé – začnou přesvědčovat k ukončení starých smluv a k uzavírání nových u jiné pojišťovny. Pro klienta by to ale bylo nevýhodné. Dvakrát by zaplatil poplatek za zprostředkování, který dosahuje až dvojnásobku ročního pojistného. Cena nového pojištění s vyšším věkem roste. A za takové předčasné ukončení smlouvy by klient zaplatil to, co dříve ušetřil na daních.

(Zdroj: Hospodářské noviny, Česká asociace pojišťoven)


Vytisknout Poslat článek Nahoru


Až 8 000 Kč ročně ušetříte za každého zaměstnance!

Využijte programu
Absolut Benefity
k získání benefitů pro vaši firmu.

Absolut Benefity

Hledáme nového kolegu!

Otevíráme 1 pozici finančího asistenta nebo asis­tentky.

Kariéra

PENZE+…program pro zajištění vyšší životní úrovně

Chcete si zvýšit životní úroveň v penzi? Víte jak získat potřebné finance snadno a efektivně?

Program PENZE+
Hledaný výraz: Vyhledávání