Úvod » Aktuality » Velkou bankovní čtyřku v ČR bude nově hlídat samostatný specializovaný útvar České národní banky (ČNB)

Velkou bankovní čtyřku v ČR bude nově hlídat samostatný specializovaný útvar České národní banky (ČNB)

 03. 11. 2014, 16:25

Velká bankovní čtyřka (Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka a UniCredit Bank) bude mít zase o něco komplikovanější život díky tužší regulaci. Kvůli nařízení z Bruselu vytvořila ČNB nový speciální odbor, který podle informací Hospodářských novin (HN) bude podléhat přímo guvernérovi ČNB Miroslavu Singerovi. Jeho šéfem se stal od dnešního dne bývalý náměstek ministra financí Radek Urban, který je považován za špičkového odborníka na finanční trh.

Banky takzvaně v době „míru“ budou muset pro ČNB vypracovat „plány obnovy“. V těch bude podrobně popsána strategie finančního ústavu pro případ, že by se dostal do existenčních potíží. Centrální banka tyto plány musí schválit a jednou za rok je bude přezkoumávat.

Nový odbor by měl také fungovat jako instance poslední záchrany pro systémové banky v potížích – to znamená odvrátit krach takových bank, jejichž pád by uvedl českou ekonomiku do vážných potíží.

Podle informací deníku HN budou muset čtyři největší banky přispívat do nově vznikajícího Národního rezolučního fondu. Peníze v něm uložené by pak využil ústav z velké bankovní čtyřky, pokud by se ocitl v existenčních potížích.

(Zdroj: HN,ČNB)


Vytisknout Poslat článek Nahoru


Až 8 000 Kč ročně ušetříte za každého zaměstnance!

Využijte programu
Absolut Benefity
k získání benefitů pro vaši firmu.

Absolut Benefity

Hledáme nového kolegu!

Otevíráme 1 pozici finančího asistenta nebo asis­tentky.

Kariéra

PENZE+…program pro zajištění vyšší životní úrovně

Chcete si zvýšit životní úroveň v penzi? Víte jak získat potřebné finance snadno a efektivně?

Program PENZE+
Hledaný výraz: Vyhledávání