Úvod » Aktuality » Čeci chudnou, jejich spořicí polštář postupně zplaskává

Čeci chudnou, jejich spořicí polštář postupně zplaskává

 04. 11. 2014, 14:56

Úspory českých domácností na podzim 2014 klesají. Při výpadku příjmu bychom nyní vydrželi financovat chod domácností jen 3 měsíce a 2 dny, což je podle statistiky „Index úspor domácností“, který pravidelně sestavuje ING Bank, o více než 1 měsíc kratší doba oproti údajům z letošního jara.

Jaké jsou důvody?

  • S rodinnými financemi zabývala jednak dovolená, a dále počátek nového školního roku

„Za bezmála tříleté období, po které data o úsporách domácností sbíráme, můžeme vysledovat, že právě ve třetím kvartálu roku pravidelně dochází k výraznějšímu poklesu finanční rezervy. Mohou za to pravděpodobně náklady na dovolenou a další letní a prázdninové aktivity a zřejmě i náklady spojené se začátkem nového školního roku jako školní pomůcky, nové oblečení či poplatky za zájmové kroužky dětí,“ hodnotí jedno z výdajově nejnáročnějších obdobích roku Libor Vaníček, ředitel retailového bankovnictví ING Bank.

  • Rovněž příjmy jsou nyní nižší

Souběžně s Indexem úspor se snížil i takzvaný Potenciál spoření, který ukazuje, o kolik procent mají domácnosti vyšší příjmy než výdaje, čili kolik by mohly spořit, kdyby chtěly.

Potenciál spoření klesl na 25 %, což je o 7 % méně než minulé čtvrtletí. Zatímco lidé se základním vzděláním a bez maturity by dokázali spořit 1/5 pětinu příjmů, ti s maturitou a vysokoškolským vzděláním téměř 1/3.

  • O něco lépe jsou na tom Moravané

Ti by mohli odkládat dokonce 27 % příjmů, lidé žijící v Čechách pouze 23 %, a kdybychom vzali v úvahu Pražáky, ti jsou přesně na průměru. Příjmy mají o čtvrtinu vyšší než výdaje.

(Zdroj: statistika Index úspor domácností ING Bank)


Vytisknout Poslat článek Nahoru


Až 8 000 Kč ročně ušetříte za každého zaměstnance!

Využijte programu
Absolut Benefity
k získání benefitů pro vaši firmu.

Absolut Benefity

Hledáme nového kolegu!

Otevíráme 1 pozici finančího asistenta nebo asis­tentky.

Kariéra

PENZE+…program pro zajištění vyšší životní úrovně

Chcete si zvýšit životní úroveň v penzi? Víte jak získat potřebné finance snadno a efektivně?

Program PENZE+
Hledaný výraz: Vyhledávání