Úvod » Aktuality » Dnes je tomu přesně 25 let od sametové revoluce

Dnes je tomu přesně 25 let od sametové revoluce

 17. 11. 2014, 18:03

Víte, co znamenal pojem daň z obratu a jak fungoval dokonalý výměnný obchod?

Průměrný občan chodil pravidelně do práce a v roce 1989 si vydělal na průměrné živobytí zhruba 3 000 tis. Kč měsíčně hrubého.

Tržní ceny tehdy neexistovaly, byly stálé a určoval je Federální cenový úřad. Některé potraviny a spotřební zboží se prodávaly za vskutku „lidové“ ceny (např. kilo chleba stálo 2,80 Kč, kilo rýže vyšlo na 10 Kč a cukr na 7,30 Kč). V centrálně řízené ekonomice existoval pro udržení těchto cenových relací důmyslný nástroj – daň z obratu. Tato daň měla pomáhat udržovat cenovou stabilitu a zabránit nedostatku nebo nadbytku spotřebního zboží. V praxi to mělo fungovat zjednodušeně řečeno takto: Co stát považoval za luxus, tam na dani z obratu přirazil. Co bylo pro lid nezbytné, jako třeba vybrané potraviny a oblečení, na to byla uvalena záporná daň z obratu, což v podstatě znamenalo státní dotaci.

Pamětníci si určitě vzpomenou, k čemu to vedlo a co všechno nebylo běžně k mání. Slovo „podpultovka“ se na konci 80. let skloňovalo ve všech pádech a redaktoři České televize pokládali ekonomům a ředitelům socialistických podniků neustále otázky, proč tomu tak je, proč se krátí dodávky pro trh a jak to udělat, aby toho či onoho nebylo málo.

Čechoslováci nedostatek vyřešili po svém. Začali pěstovat výměnný obchod a protislužby: „Já poskytnu něco tobě a ty zase něco mně.“ Kdo měl dobré kontakty a dobré známé, uměl roztočit dokonalý výměnný obchod s nedostatkovým zbožím a přijít si na své. Pod pultem se dal sehnat třeba ananas, svíčková, automatická pračka, lednička, barevný televizor nebo náhradní díly na auto…


Vytisknout Poslat článek Nahoru


Až 8 000 Kč ročně ušetříte za každého zaměstnance!

Využijte programu
Absolut Benefity
k získání benefitů pro vaši firmu.

Absolut Benefity

Hledáme nového kolegu!

Otevíráme 1 pozici finančího asistenta nebo asis­tentky.

Kariéra

PENZE+…program pro zajištění vyšší životní úrovně

Chcete si zvýšit životní úroveň v penzi? Víte jak získat potřebné finance snadno a efektivně?

Program PENZE+
Hledaný výraz: Vyhledávání