Úvod » Aktuality » Česká národní banka (ČNB) plánuje omezení přístupu k hypotékám

Česká národní banka (ČNB) plánuje omezení přístupu k hypotékám

 21. 11. 2014, 13:49

Centrální banka se obává úvěrového boomu, který vede k rychlému zvyšování cen domů a bytů. Když pak ceny spadnou a lidé přestanou stoprocentní hypotéky splácet, zůstanou bankám nemovitosti s nižší hodnotou, než je dluh. Přesně tím si totiž v období nedávné finanční krize prošly mnohé banky v USA a v Evropě.

Lidé, kteří si plánují v příštích letech koupit byt nebo dům bez vlastních úspor, tak neuspějí. Kvůli chystanému opatření ČNB bude totiž těžké půjčit si od bank na celou hodnotu nemovitosti.

Pro banky by omezení stoprocentních hypoték nemělo být překvapením. ČNB s nimi na toto téma diskutovala už v létě. „Nejpravděpodob­nější z variant, o kterých jsme hovořili, počítá s povinností držet více kapitálu oproti hypotékám, jejichž výše přesahuje 90 procent hodnoty nemovitosti. ČNB by to nastavila mnohonásobně výše než nyní, aby si to každá banka rozmyslela,“ řekl v rozhovoru pro Hospodářské noviny (HN) šéf Hypoteční banky Jan Sadil. Dle jeho slov by nastavení nového pravidla nepředstavovalo pro banky problém.

(Zdroj: ČNB, HN)


Vytisknout Poslat článek Nahoru


Až 8 000 Kč ročně ušetříte za každého zaměstnance!

Využijte programu
Absolut Benefity
k získání benefitů pro vaši firmu.

Absolut Benefity

Hledáme nového kolegu!

Otevíráme 1 pozici finančího asistenta nebo asis­tentky.

Kariéra

PENZE+…program pro zajištění vyšší životní úrovně

Chcete si zvýšit životní úroveň v penzi? Víte jak získat potřebné finance snadno a efektivně?

Program PENZE+
Hledaný výraz: Vyhledávání