Úvod » Aktuality » Lidé podle nového trendu méně půjčují bankám a více investují

Lidé podle nového trendu méně půjčují bankám a více investují

 02. 12. 2014, 09:29

Bankovní vklady u nás vždy vládly: zejména běžné a v poslední době jako tzv. spořicí. A vždy jsme se nakonec museli spokojit s vysvětlením „jsme zkrátka tradičně konzervativní.“ Za poslední půlrok od června 2014 však fondové investice poprvé v historii překonají bankovní vklady. Za celý letošní rok pak může majetek ve fondech lehce vzrůst (o více než 50 mld. Kč). Bude to znamenat změnu trendu v chování Čechů ke svým financím?

Faktem je, že ač se banky dost snažily (a navíc do konkurenčního víru vstoupily nové banky, které efektivně využily vysokou citlivost klientů na likviditu), jedná se o zajímavý trend. Jeden z rysů české populace totiž spočívá v tom, že vysoko hodnotí byť jen „pocit“, že lidé mají úspory dostupné, i když to z 90 % nikdo nevyužije a tedy prakticky nepotřebuje…

V roce 2009, dále přeměnou Fio na banku a nástupem dalších (mBank, Air Bank, Equa) se do světel popularity dostaly výhodné spořicí účty, jejichž úspěch kulminoval loni nárůstem 77 mld. Kč.

Od začátku května do konce září 2014 na všechny bankovní vklady včetně stavebního spoření lidé vložili „pouhých“ 15,5 mld. Kč, zatímco do fondů dali také tolik. Dlouhodobý trend navíc zcela zvrátil již srpen a dále zvrat prohloubilo září 2014, kdy do bank přišla jen 0,5 mld. Kč, kdežto do fondů téměř 3 mld. Kč. Za říjen 2014 ještě nejsou k dispozici kompletní (ani bankovní) data, ale fondy tento měsíc zřejmě korunovaly vývoj svým měsíčním rekordem přes 4 mld. kč. Tím by došlo k tomu, že za půlrok od června 2014 fondové investice poprvé v historii překonají bankovní vklady.

(Zdroj: nasepenize.cz)


Vytisknout Poslat článek Nahoru


Až 8 000 Kč ročně ušetříte za každého zaměstnance!

Využijte programu
Absolut Benefity
k získání benefitů pro vaši firmu.

Absolut Benefity

Hledáme nového kolegu!

Otevíráme 1 pozici finančího asistenta nebo asis­tentky.

Kariéra

PENZE+…program pro zajištění vyšší životní úrovně

Chcete si zvýšit životní úroveň v penzi? Víte jak získat potřebné finance snadno a efektivně?

Program PENZE+
Hledaný výraz: Vyhledávání