Úvod » Aktuality » Češi opět začali vstupovat do končícího druhého důchodového pilíře

Češi opět začali vstupovat do končícího druhého důchodového pilíře

 10. 12. 2014, 13:43

Konec druhého důchodového pilíře se blíží. Zájem o něj však začal v posledních týdnech růst. Lidé totiž zjistili, že na zanikajícím důchodovém spoření mohou vydělat.

  • Poté co v roce 2013 prosadila nová vláda svůj záměr ukočit druhý důchodový pilíř, zájem o něj klesl téměř na nulu. Vláda premiéra Sobotky však před měsícem rozhodla, že všichni, kdo do něj vstoupili, mohou své peníze dostat zpět v hotovosti – včetně 3 % hrubé mzdy, která se jinak odvádí státu. Toto rozhodnutí zájem o uzavírání nových smluv (dle průzkumu Hospodářských novin provedeného mezi penzijními společnostmi) oživilo.
  • V praxi to znamená zhodnocení úspor o 150 %. Ke každým 2 %, která si člověk na svůj důchodový účet odvádí z hrubé mzdy, mu stát přidává další 3 %.
  • Než vláda rozhodla, kolik peněz lidem vrátí, uzavíraly penzijní společnosti jednotky, maximálně pár desítek smluv měsíčně. V listopadu 2014 šlo už ale o násobky a počet nových smluv zřejmě dál poroste.
  • Neznamená to však, že do druhého pilíře bude možné vstupovat až do jeho skončení na počátku roku 2016. Kdo má zájem, musí si pospíšit. Aby se zabránilo vyplácení dalších peněz ze společného důchodového účtu, vzniká novela zákona, která uzavírání a registraci nových smluv ukončí. Bude to zřejmě od března či dubna 2015.
  • Datum, odkdy nová pravidla začnou platit, bude přitom pro vstup do druhého pilíře klíčovým. Nově podepsanou smlouvu je totiž potřeba zaregistrovat, což může trvat až 30 dní. Bez toho není možné do druhého pilíře vstoupit.

(Zdroj: HN)


Vytisknout Poslat článek Nahoru


Až 8 000 Kč ročně ušetříte za každého zaměstnance!

Využijte programu
Absolut Benefity
k získání benefitů pro vaši firmu.

Absolut Benefity

Hledáme nového kolegu!

Otevíráme 1 pozici finančího asistenta nebo asis­tentky.

Kariéra

PENZE+…program pro zajištění vyšší životní úrovně

Chcete si zvýšit životní úroveň v penzi? Víte jak získat potřebné finance snadno a efektivně?

Program PENZE+
Hledaný výraz: Vyhledávání