Úvod » Aktuality » Doporučení k poskytování benefitů od 1.1.2015

Doporučení k poskytování benefitů od 1.1.2015

 11. 12. 2014, 09:16

Od 1.1.2015 dochází k novele zákona o dani z příjmu, která upravuje daňové zvýhodnění životního pojištění. Jak jsme Vás již dříve informovali, ke dvěma doposud platným podmínkám (trvání do 60 let věku a minimální doba trvání 5 let) přibývá další – a to nemožnost výběru prostředků z pojištění formou mimořádného výběru.

Výše uvedená změna má vliv i na doposud uplatňované využití životního pojištění v odměňování zaměstnanců.

Běžné pojistné

Režim běžného pojistného se po 1.1.2015 nemění, nadále zůstává daňově zvýhodněno. Nebudou možné mimořádné výběry z běžného pojistného, ale při ukončení smlouvy, např.při odchodu zaměstnance bude vyplaceno odbytné (nejdříve po 2 letech). Z tohoto důvodu doporučujeme nadále platit běžné pojistné (obvykle v základní výši 300 – 500 Kč měsíčně) jako příspěvek k  zajištění penze zaměstnanců.

Mimořádné pojistné

Mimořádné pojistné, doposud používané pro výplatu odměn a bonusů zaměstnancům, které si mohli zaměstnanci z pojištění vybrat, již nebude možné vybírat (tzn. že daňové zvýhodnění zůstává, mimořádné pojistné je možné zasílat, ale bez možnosti výběru zaměstnance. Pojistné tedy zůstane na smlouvě až do jejího ukončení). Předpokládáme, že většina zaměstnanců nebude mít zájem o vyplácení odměn tímto způsobem a bude nutné odměny a bonusy vyplácet jiným způsobem.

Nové možnosti pro výplatu odměn a bonusů

Vzhledem k vysokému daňovému zatížení mzdy a ukončení možnosti v rámci životního pojištění jsme pro Vás našli alternativní možnost pro výplatu odměn a bonusů.

Jedná se o výplatu formou poukázek (například flexipass), které umožňují nákup zboží a služeb zaměstnancem v následujících oblastech:

  • Zdraví (lékárny, zdravotní péče,…)
  • Volný čas (kultura, sporty,….)
  • Dovolená (zájezdy, pobyty,…)

Do limitu 20 000 Kč/rok/zaměstnanec jsou na straně zaměstnance osvobozeny od daní. Firma je platí ze zisku, nejsou nákladovou položkou. Daňové zatížení je tedy podobné jako u životního pojištění, kde 15 % daň platil zaměstnanec.

Neváhejte nás prosím kontaktovat pro jakékoliv dotazy a připomínky.

Za ABSOLUT-IN s.r.o.

Ing. Václav Líva, majitel a obchodní ředitel

Tel: 603 804 866

Email: vaclav.liva@ab­solutin.cz


Vytisknout Poslat článek Nahoru


Až 8 000 Kč ročně ušetříte za každého zaměstnance!

Využijte programu
Absolut Benefity
k získání benefitů pro vaši firmu.

Absolut Benefity

Hledáme nového kolegu!

Otevíráme 1 pozici finančího asistenta nebo asis­tentky.

Kariéra

PENZE+…program pro zajištění vyšší životní úrovně

Chcete si zvýšit životní úroveň v penzi? Víte jak získat potřebné finance snadno a efektivně?

Program PENZE+
Hledaný výraz: Vyhledávání