Úvod » Aktuality » ZPRÁVY Z TRHU

ZPRÁVY Z TRHU

 11. 12. 2014, 13:53

Je obecně známo, že tuzemské banky patří mezi nejziskovější v Evropě. Přes tři čtvrtiny letošního zisku si mezi sebe rozdělila velká trojka: Česká spořitelna, ČSOB a Komerční banka, které od ledna do září 2014 vydělaly přes 31 mld. Kč. Banky v ČR přitom nejvíce vydělávají na úrocích z půjček.

Jedničkou na trhu je přitom je Česká spořitelna, která ke konci prvního pololetí 2014 držela pětinu všech úvěrů i vkladů, a která za první tři čtvrtletí letošního roku vydělala nejvíce (11,2 mld. Kč).

Zlaté časy ale zdá se skončily. „Když se dělají plány na další rok, akcionáři extrémně tlačí na to, aby výnosy meziročně rostly. Ale dnes už se růst dělá hrozně těžko,“ potvrzuje vysoce postavený manažer jedné banky, který si přál zůstat v anonymitě. Pokud banky chtějí minimálně zachovat zisk a výnosy jim nerostou, mají jedinou možnost, kterou je snižování nákladů.

Nejvýhodnější jsou dnes pro banky úvěry. V oblasti financování ovšem také panuje největší konkurence. Banky mají totiž spoustu volných peněz, které potřebují rozpůjčovat. Nedávná ekonomická krize však úvěry zbrzdila a domácnosti spíše šetřily a finance ukládaly. Banky se tak začaly přetahovat o malé klienty, střední firmy i velké korporace. Poptávka po půjčkách je však nižší, než banky potřebují.

Hon na úvěry možná zbrzdí také stále se zpřísňující legislativa. „Banky dnes nejvíc trápí stupňující se regulatorní požadavky v rámci eurozóny a hrozba jejich dalšího nárůstu, která zvyšuje nároky na neproduktivní kapitál a náklady,“ uvedla pro iDnes tisková mluvčí České spořitelny Klára Pačesová.

(Zdroj: iDnes.cz)


Vytisknout Poslat článek Nahoru


Až 8 000 Kč ročně ušetříte za každého zaměstnance!

Využijte programu
Absolut Benefity
k získání benefitů pro vaši firmu.

Absolut Benefity

Hledáme nového kolegu!

Otevíráme 1 pozici finančího asistenta nebo asis­tentky.

Kariéra

PENZE+…program pro zajištění vyšší životní úrovně

Chcete si zvýšit životní úroveň v penzi? Víte jak získat potřebné finance snadno a efektivně?

Program PENZE+
Hledaný výraz: Vyhledávání