Úvod » Aktuality » Rok 2010 » Elektřina možná nezdraží, solárníkům prý zákazníci vůbec platit nemusí

Elektřina možná nezdraží, solárníkům prý zákazníci vůbec platit nemusí

 22. 10. 2010, 09:26

Domácnostem a podnikům svitla naděje, že příští rok nebudou muset kvůli boomu solárních elektráren platit víc za elektřinu.

Podle studie Informačního institutu jsou poplatky na podporu obnovitelných zdrojů, které jsou součástí složenky, nezákonné a distributoři elektřiny nemají právo je od lidí požadovat.

Zjištěním se chce zabývat Národní ekonomická rada vlády (NERV) i hospodářský výbor Sněmovny. O závěrech studie informovala Česká televize.

Informační institut přišel s tím, že zákon distribučním firmám nenařizuje, aby částky účtovaly koncovým zákazníkům. Zákon o solárních dotacích pouze určuje, že firmy musí vyrobenou elektřinu odkoupit, kdo má náklady hradit, ale neříká. Energetický regulační úřad (ERÚ) vyšel vstříc firmám a rozhodl, že platit budou zákazníci.

„Energetický regulační úřad si vlastní vyhláškou přivlastnil pravomoc určovat poplatky za obnovitelné zdroje, aniž by mu to zákon dovoloval. Koncoví zákazníci tak od roku 2004 zaplatili na podpoře 22,5 až 24,5 miliard korun, přičemž 14 až 16 miliard mohou za poslední tři roky u soudu nárokovat zpět,“ řekl ČT autor zprávy Petr Cibulka.

„Energetický regulační úřad poplatky stanovovat může. Vyplývá to z příslušné legislativy, podle níž ERÚ pracuje,“ sdělil mluvčí ministra průmyslu a obchodu Pavel Vlček.

Podle ministerstva průmyslu je ERÚ cenovým orgánem a řídí se „zvláštními předpisy“. „Tím je vedle energetického zákona zejména zákon o cenách a zákon o působení orgánu ČR v oblasti cen, tedy takzvaný cenový kompetenční zákon,“ uvedl mluvčí Vlček.

Závěry Informačního institutu ale potvrdily tři nezávislé právní kanceláře. Souhlasí s nimi i i hospodářský výbor.

„Určitě se tím bude Poslanecká sněmovna na nejbližším jednání zabývat. Ta vyhláška je v rozporu se zákonem a měla by být zrušena,“ řekl místopředseda hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Aleš Radl (ODS). Podle vlády elektřina nezdraží o více než 5,5 procenta

Boom solárních elektráren nastal kvůli špatnému nastavení výkupní ceny solární elektřiny. Když se zavedla podpora energie z obnovitelných zdrojů, počítal zákon s návratností investice do fotovoltaických panelů v délce 15 let. Podle toho výkupní ceny nastavil. Jenže v roce 2008 začaly fotovoltaické technologie dramaticky zlevňovat, takže se investice vrátila majitelům za polovinu původní doby.

To ve finále způsobilo, že má příští rok zdražit cena elektřiny. Kvůli skokovému zvýšení počtu solárních elektráren totiž prudce vzroste i výše příspěvku na obnovitelné zdroje, které platí spotřebitelé v měsíčních vyúčtováních.

Ve středu po jednání vlády premiér Petr Nečas řekl, že elektřina pro domácnosti a podniky by kvůli solárním elektrárnám neměla zdražit o více než 5,5 procenta

iDNES.cz


Vytisknout Poslat článek Nahoru


Až 8 000 Kč ročně ušetříte za každého zaměstnance!

Využijte programu
Absolut Benefity
k získání benefitů pro vaši firmu.

Absolut Benefity

Hledáme nového kolegu!

Otevíráme 1 pozici finančího asistenta nebo asis­tentky.

Kariéra

PENZE+…program pro zajištění vyšší životní úrovně

Chcete si zvýšit životní úroveň v penzi? Víte jak získat potřebné finance snadno a efektivně?

Program PENZE+
Hledaný výraz: Vyhledávání