Úvod » Aktuality » Rok 2010 » Úrokové zvýhodnění stavebního spoření

Úrokové zvýhodnění stavebního spoření

 08. 11. 2010, 09:35

V médiích se před časem objevily informace, že konec letošního září je posledním okamžikem pro vypovězení stavebního spoření a získání úrokového zvýhodnění bez zdanění.

Tyto zprávy však již v době jejich vydání nebyly zcela pravdivé. Ve skutečnosti je možné mít úrokové zvýhodnění bez zdanění připsané ještě letos, i když jste smlouvu o stavebním spoření neukončili včas.

Jak šel čas

Do konce roku 2000 řada stavebních spořitelen inzerovala úrokové zvýhodnění obvykle ve výši 50 procent připsaného úroku. Pokud nebude čerpán úvěr při ukončení smlouvy, tak spořitelna připíše o polovinu více úroků. U starších smluv se tak může jednat o desítky tisíc korun. Od roku 2001 až do roku 2003 již spořitelny úrokové zvýhodnění vesměs neposkytovaly, ale nabízely vyšší úrokovou sazbu – nejčastěji tři procenta ročně. Od druhé poloviny roku 2003 došlo u řady spořitelen ke snížení úroků až na dvě procenta ročně. V tomto roce si většina z nás uzavřela další smlouvu stavebÚrokové zvýhodnění stavebního spoření spoření do konce září. Některé spořitelny však stále umožňují vyhnout se zdanění úrokového zvýhodnění formou zkrácení výpovědní lhůty nebo připsáním úrokového zvýhodnění bez nutnosti spoření ukončit.

Akce stavebních spořitelen

Například Modrá pyramida v rámci akce Bonus plus nabízí bezplatné navýšení cílové částky a možnost připsat úrokové zvýhodnění v letošním roce. Na smlouvě je přitom ponechán vyšší úrok tří procent. Podmínkou akce je pokračovat ve spoření další tři roky. Klienti tak mohou pokračovat i dále s úrokovým zvýhodněním. Obdobnou akci poskytuje i Českomoravská stavební spořitelna, avšak za výrazně méně výhodných podmínek. Umožňuje připsat úrokové zvýhodnění v letošním roce, ale úrok se sníží od počátku tohoto roku na dvě procenta a za případné navýšení cílové částky je účtován další poplatek. Raiffeisen stavební spořitelna poskytuje připsání úrokového zvýhodnění letos, ale pouze u velmi malého počtu vybraných klientů. Stavební spořitelna České spořitelny bonusové smlouvy neměla, s vyšším úrokem ve výši čtyř procent ročně se vypořádala zavedením speciálního poplatku. Wüstenrot stavební spořitelna akci pro klienty nenabízí a dodržuje standardní tříměsíční výpovědní lhůtu.

U některých spořitelen je však možné lhůtu pro výběr peněz zkrátit. Modrá pyramida s úrokovým zvýhodněním ruší smlouvy do 14 dní. Českomoravská spořitelna vyplatí peníze rychleji při uzavření nové smlouvy, nebo v případě převedení části úspor ze stavebního spoření do otevřených podílových fondů.

Zrušit, nebo pokračovat?

Co z výše uvedeného plyne? Úrokové zvýhodnění nemusí být ve všech spořitelnách připsáno až na konci smlouvy, ale může být připsáno letos bez uplatnění daně z příjmu. Pokud se nám úspory blíží cílové částce a hrozí v příštím roce takzvané přespoření, vyplatí se na nabídku letošního připsání úrokového zvýhodnění přistoupit. V ostatních případech je však výhodnější pokračovat ve spoření s vyšším úrokem, byť s rizikem pozdějšího zdanění.

Dušan Šídlo | Praha


Vytisknout Poslat článek Nahoru


Až 8 000 Kč ročně ušetříte za každého zaměstnance!

Využijte programu
Absolut Benefity
k získání benefitů pro vaši firmu.

Absolut Benefity

Hledáme nového kolegu!

Otevíráme 1 pozici finančího asistenta nebo asis­tentky.

Kariéra

PENZE+…program pro zajištění vyšší životní úrovně

Chcete si zvýšit životní úroveň v penzi? Víte jak získat potřebné finance snadno a efektivně?

Program PENZE+
Hledaný výraz: Vyhledávání