Úvod » Aktuality » Rok 2010 » „Podnikaví“ lidé našli způsob, jak vydělat na něčem, co ještě ani nezačalo – na důchodové reformě.

„Podnikaví“ lidé našli způsob, jak vydělat na něčem, co ještě ani nezačalo – na důchodové reformě.

 08. 11. 2010, 13:41

Důchodová reforma ještě zdaleka neexistuje, přesto se už najdou lidé, kteří na ní dokážou vydělat. Asi nejlepším příkladem je Jaromír Zeman, jednatel firmy Prestige Club.

Ta se až donedávna věnovala především provozu solné jeskyně v Břeclavi, před pár měsíci přišla s jiným nápadem. Začala vytvářet pyramidu spolupracovníků, od kterých vybírá dvoutisícový vstupní poplatek, a lidé se jen hrnou. Zeman je láká na to, že zbohatnou na penzijní reformě.

Teď prý vytvoří rozsáhlou síť a pak, až změny vypuknou a bude jasné, kdo se musí jakým způsobem připojistit, začnou fungovat jako pojišťovací agenti a vydělají.

Prezentace, které se pořádají v hotelových saloncích po celé republice, se Zemanem objíždí také účastník podobného „byznysu“ na Slovensku. Ten dokresluje iluzi o výjimečné příležitosti svým příběhem o tom, jak si přesně tímto způsobem při slovenské důchodové reformě vydělal na dům. SOS možné klienty varuje

Problém je v tom, že o samotnou penzijní reformu v projektu až tolik nejde. Ta slouží spíše jako magnet na to, jak přitáhnout co nejvíce lidí.

Před spoluprácí s touto firmou už proto varovalo Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) i fórum Svět podvodů, na kterém skupina nezávislých finančních poradců vytváří databázi společností s nekalými obchodními praktikami. To analyzovalo zprostředkova­telskou smlouvu, kterou firma se zájemci uzavírá a dochází k tomu, že „Prestige club je téměř vzorovým příkladem letadlového podvodu“. Tzv. pyramidové hry Česko zamořily hlavně v 90. letech.

Projekt stojí hlavně na tom, že spolupracovníci budou do systému vodit stále další lidi, v opačném případě jejich smlouva zanikne a dvoutisícový vklad se jim tak nikdy nevrátí. Kromě toho je následně může čekat nesnadný půlrok. Svým podpisem se totiž zavázali, že po tuto dobu nebudou dělat u konkurenčních firem žádnou z činností, kterou se zabývá Prestige Club. A to je široký pojem.

„Mám několik produktů včetně různých patentů, které chci dostat mezi lidi, vytvářím proto síť, která bude produkty i služby prodávat. Teď jde například o školení,“ řekl HN Zeman.

To, že by lidem na seminářích sliboval, že vydělají na pojistkách, odmítá. „Já o důchodové reformě pouze informuji, ne jako ostatní firmy, které nutí k pojistkám,“ tvrdí.

Nábor ve velkých městech

Kolik spolupracovníků už na zmiňovaných informačních prezentacích získal, ale říct odmítá. „Řeknu jen, že jich nejsou tisíce,“ uvedl. Málo jich být ale nemusí. Nábory totiž Presige Club pořádá ve větších městech republiky už asi dva měsíce.

Vstup do projektu vypadá vždy podobně: Již registrovaní lidé na seminář přivedou své známé, ti si vyslechnou přednášku o činnosti Bezděkovy komise a plánech vlády a po hodině odcházejí s podepsanou smlouvu a příslibem, že firmě zaplatí 2000 korun.

Když by si pak doma chtěli ověřit, co vlastně podepsali, mají smůlu. Firma nemá ani vlastní internetové stránky, jen záložky na zcela nesouvisejících adresách, jako je například nechcikouřit.cz. Telefon na Jaromíra Zemana je pak možné získat jen přes již zmiňovanou Solnou jeskyni v Břeclavi.

To, že se Prestige Club „skrývá“, však prý má jen jediný důvod: „Stát už dříve organizoval jiné věci, na kterých se dalo vydělat, a já jsem na ně byl vždy připravený. Jenže lidé vašeho ražení se mě na to vyptávali, já odpovídal, a tak jsem si pokaždé vychoval konkurenci,“ odbyl otázky Hospodářských novin Jaromír Zeman.

Hospodářské noviny


Vytisknout Poslat článek Nahoru


Až 8 000 Kč ročně ušetříte za každého zaměstnance!

Využijte programu
Absolut Benefity
k získání benefitů pro vaši firmu.

Absolut Benefity

Hledáme nového kolegu!

Otevíráme 1 pozici finančího asistenta nebo asis­tentky.

Kariéra

PENZE+…program pro zajištění vyšší životní úrovně

Chcete si zvýšit životní úroveň v penzi? Víte jak získat potřebné finance snadno a efektivně?

Program PENZE+
Hledaný výraz: Vyhledávání