Úvod » Aktuality » Rok 2010 » ČESKO V ROCE 2011 – hlavní změny

ČESKO V ROCE 2011 – hlavní změny

 07. 12. 2010, 13:44

Domácnosti utratí víc za energie. Pocítí i deregulaci nájemnéhoLidé Stát snižuje platy, omezuje nemocenskou, rodičovské příspěvky i podporu v nezaměstnanosti. Pracujícím důchodcům zvyšuje daně, nově ale daní i poslanecké náhrady.

Příjmy

Platy – 10 %

od ledna se zásadně změní odměňování více než půl milionu lidí placených z veřejných rozpočtů. Vláda pošle na jejich platy o deset procent peněz méně.

Plošně ale klesnou platy jen policistům, hasičům a dalším příslušníkům ozbrojených složek.

U ostatních profesí začne platit tzv. pásmové odměňování, kdy výše platu přestane být přímo vázána na délku praxe. I člověk s dvaceti lety praxe bude moci dostat nástupnický tabulkový plat a naopak člověk bez praxe může dostat vyšší plat než jeho zkušenější kolega. Spolu se snížením financí na mzdy ale tenhle mechanismus v řadě případů povede ke snížení platu.

Smluvní platy

Pro lékaře se dvěma atestacemi, náměstky ministrů a všechny další zaměstnance státu zařazené do 13. nebo vyšší platové třídy přestanou být závazné tabulkové platy a s vedením si mohou domluvit smluvní plat v jakékoli výši.

Vítězové? Učitelé

Jako jediní dostanou přidáno. Nejvíce, o tisícikoruny měsíčně, stoupnou tabulkové platy mladým kvalifikovaným učitelům. Až o sedm a půl tisíce měsíčně si polepší učitelé v mateřských školách s bakalářským titulem. Téměř o 5500 jejich začínající kolegové na základních školách a na středních školách o více než čtyři tisíce korun. Podmínkou ale je, že mají vysokoškolské vzdělání, a to ještě takové, které pro daný stupeň školy předepisuje zákon.

Politici a soudci

O pět procent klesnou platy všech ústavních činitelů. Poslanci i senátoři tak na základním platu 59 000 hrubého měsíčně přijdou o 2950 korun měsíčně. Premiérovi se sníží plat z 158 304 na 150 389, tedy téměř o osm tisíc. Soudci přijdou o pět procent platu oproti roku 2009.

Stropy pojistného

Odkládá se plánované snížení stropů na sociální a zdravotní pojištění. I od ledna tak lidé budou platit pojištění z příjmů až do šestinásobku průměrné mzdy, tedy zhruba 148 tisíc měsíčně. Dobře vydělávajícím lidem neklesnou odvody.

Pokud by se stropy vrátily na čtyřnásobek (asi 99 000 měsíčně), jak se původně počítalo, lidé s vysokými příjmy by na zdravotním a sociálním pojistném ušetřili tisíce korun měsíčně.

Důchody:

Od ledna se zvýší starobní penze v průměru o 371 korun měsíčně. Základní výměra důchodu, kterou mají všichni penzisté stejnou, se zvýší o 60 korun na 2230 korun měsíčně. Procentní, která se odvíjí od předchozí výše příjmů a odpracované doby, o 3,9 procenta. Osmitisícový důchod vzroste zhruba o 260 korun měsíčně, čtrnáctitisícová penze o 460 a důchod třicetitisícový o více než tisícikorunu měsíčně. Průměrná penze se zvýší z 10 093 korun na 10 494 korun měsíčně.

Bydlení

Deregulace nájemného

Od ledna se uvolní nájmy pro prvních 450 tisíc domácností. To je 60 procent těch, co bydlí v obecních bytech, nebo u soukromého majitele za doposud státem regulovaný nájem. Kolik budou od ledna za byt platit si nájemníci musí domluvit s majitelem. Pokud se neshodnou, bude o jejich sporu rozhodovat soud. Deregulace začne platit ve většině měst a obcí v Česku, například v Litvínově, Táboře, Jindřichově Hradci, Kroměříži nebo Aši. Z velkých měst ale jen v Ústí nad Labem a v Ostravě. V Praze a ostatních krajských městech a ve všech obcích Středočeského kraje nad 10 000 obyvatel se budou nájmy uvolňovat až o dva roky později, tedy od ledna 2013. Nájmy se mohou zvýšit v řádech tisícikorun měsíčně.

Cena energií

Plyn +2 %

Plyn podraží těm, kteří jej odebírají od společnosti RWE (největší prodejce v ČR), a to o dvě procenta.

Pražská plynárenská ceny nemění. Společnost E.ON, která plyn dodává na jihu Čech, naopak ceny o 4,7 procenta sníží, i tak budou ale vyšší, než byly v první polovině letošního roku před červencovým zdražením o šest procent.

Elektřina

Domácnostem od ledna zdraží elektřina v průměru o 4,6 procenta. Tedy za předpokladu, že bude platit zákon, kterým se zmíní dopady nákladů na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Jinak bude růst až dvojnásobný. Zdražení nejvíce pocítí ti, kteří využívají nižších sazeb. Vytápění a ohřev teplé vody elektřinou podraží i o více než deset procent. Domácnosti si tak prakticky nevšimnou, že ceny samotné elektřiny v příštím roce u všech dodavatelů klesnou.

Voda

Od ledna zdraží i voda. V některých případech o jednotky procent, například v Plzni ale ceny vzrostou o více než třetinu. Domácnosti tak budou za vodu podle města platit 60 až 75 korun za kubík.

Kontrola komínů

Po desítkách let se mění pravidla pro čištění komínů. Přibývá povinnost nechat si jednou za rok vystavit zprávu o výsledku kontroly nebo čištění komína. Počet čištění se ale snižuje a oficiálně se zavádí i možnost, aby si lidé komíny čistili sami. V takovém případě ale jednou za rok musí kontrolu udělat profesionál. U kotlů na pevná paliva s celoročním provozem je od ledna čištění komína povinné třikrát za rok (nyní je to šestkrát), při sezonním provozu dvakrát. U plynového kotle k vám kominík musí přijít jednou ročně na kontrolu a jednou musíte komín vyčistit. Pokud nebudete mít zprávu od kominíka, pojišťovna nemusí uhradit celou škodu po případném požáru.

Daně

Povodňová stovka

Snížení slev na dani o 100 korun měsíčně pocítí všichni, kdo platí daně z příjmů. Vláda zatím tvrdí, že téměř pět miliard, které tak vybere, použije na boj proti povodním. Pokud se ale bude rozpočet vyvíjet špatně, připouští, že peníze může použít na snížení schodku. Každý tak zaplatí ročně na daních o 1200 korun víc.

Stavební spoření :

2000 Kč

je maximální roční příspěvek, který stát poskytne na jednu smlouvu o stavebním spoření

Stát snižuje podporu stavebního spoření. Lidé, kteří takto spoří, přijdou kvůli speciální dani o polovinu státní podpory za letošní rok. Příspěvek státu navíc do budoucna klesne z 15 a 25 procent na 10 procent ročního vkladu střadatelů. Maximálně bude činit 2 000 korun ročně, místo současných 3 000 nebo 4 500. Od ledna budou navíc zdaněny patnáctiprocentní daní úroky z vkladů ze stavebního spoření.

Vyšší daně pro pracující důchodce

Dobře vydělávajícím důchodcům stát zdaní penzi. Senioři, kteří v důchodu vydělají více než 70 000 měsíčně, nebo 840 000 ročně z něj budou platit patnáctiprocentní daň, jako z ostatních příjmů. Důchodci již nyní platí daň ze své penze, ale jen tehdy, pokud je jejich důchod vyšší než 24 000 korun měsíčně. Nové zdanění penzí může dobře vydělávající důchodce připravit o tisícikoruny měsíčně.

Zdanění poslaneckých náhrad

Náhrady (70 000 až 100 000 korun měsíčně), které výrazně zvyšují základní poslanecký plat 59 000 korun hrubého měsíčně, nejsou nyní daněny. Od ledna se to má změnit. Daněna 15 procenty bude ale jen ta část náhrad, kterou poslanci dostávají přímo, tedy například ošatné nebo dopravné, plat asistenta nebo stravné při zahraničních cestách se nebude nově danit. Poslanci tak přijdou o několik tisíc měsíčně.

Zdanění výsluh policistů

Výsluhy, na které mají příslušníci bezpečnostních složek nárok po 15 letech ve službě, budou podléhat patnáctiprocentní dani. Na výsluhy stát vyplácí čím dál tím víc peněz. Loni to byly tři miliardy. Výsluhy se zdaněním sníží o tisícikoruny měsíčně. Při výsluhách 60 000 měsíčně to bude o 9 000 korun. Nadále nezdaněné ale zůstává jednorázové odchodné policistů.

Zdanění příjmů prezidenta

Prezidentovi končí výjimka. Danit se začne jeho plat i paušální náhrady. Zdaní se i renta a peněžité náhrady bývalým hlavám státu. Prezident Václav Klaus tak přijde o více než padesát tisíc korun měsíčně a exprezident Václav Havel o 15 tisíc korun měsíčně.

Zdravotnictví

Nižší nemocenská

Lidé při dlouhodobém marodění budou dále dostávat nižší nemocenskou. Od druhého měsíce se jim nebude zvyšovat, což mělo původně kvůli rozpočtovým úsporám platit jen letošní rok. I za třetí týden nemoci budou navíc od ledna dostávat náhradu mzdy od svého zaměstnavatele a na nemocenskou od státu budou mít nárok až od čtvrtého týdne nemoci. Nyní ji dostávají od třetího týdne. Zaměstnavatel však náhradu vyplácí jen za pracovní a ne za kalendářní dny. I proto budou nemocní v příštím roce dostávat méně peněz.

- 8500 Kč

Člověk s hrubým příjmem 30 tisíc měsíčně například za čtyři měsíce nemoci dostane zhruba o osm a půl tisíce korun méně než loni, tedy před zavedením Janotova úsporného balíčku. Za první měsíc přijde o 1000 korun, za druhý o 1500 korun a za každý další pak o 3000 korun.

Lidé s příjmy 20 000, 40 000 nebo 60 000 hrubého měsíčně přijdou za čtyři měsíce nemoci zhruba o 6000, 10 000 nebo 12 000 korun.

Nemocnice

Zdravotní pojišťovny pošlou nemocnicím o dvě miliardy korun méně. Ty budou muset šetřit. Pravděpodobné je, že se u některých zákroků zkrátí doba hospitalizace, a pokud to bude možné, budou pacienti léčeni ambulantně. Prodloužit se může také čekací doba na neakutní operace, a to nejen kvůli financím, ale i hromadným výpovědím, ke kterým se chystají nemocniční lékaři. Pokud jich ke konci roku podá výpověď většina ze čtyř tisíc, kteří výzvu Děkujeme odcházíme podepsali, počítá vláda s uzavíráním některých oddělení a slučování menších nemocnic. Výpovědi dávají lékaři ke konci roku a 1. března tak nepřijdou do práce.

Ceny léků

Během roku může přijít několik výkyvů, kdy budou doplatky na léky klesat i stoupat. Jejich změny přináší také pokračující revize cen léčiv. Ta doplatky zvýší, podle ministerstva zdravotnictví ale jen přechodně. Pokud nebude prodlouženo snížení úhrad a maximálních cen léků od sedm procent, zavedené původně jen pro letošek Janotovým balíčkem, tak od ledna zhruba polovina léků zvýší cenu. Ale víc zaplatí pojišťovny. Pacienti by měli doplácet zhruba stejně jako nyní, nebo méně. Pokud by ale později během roku došlo k dalšímu snížení úhrad pojišťoven, doplatek pro pacienty se skokově zvýší.

Dávky

Podpora v nezaměstnanosti

45 %

Ten, kdo z práce odejde dohodou nebo na vlastní žádost, dostane od ledna jen 45 % předchozího platu.

Nezaměstnaní nebudou mít nárok na podporu po dobu pokrytou odstupným. Pokud si člověk při odchodu z práce vyjedná například půlroční odstupné a je mu méně než padesát let, od státu nedostane nic. Další novinkou je nižší podpora pro ty, kdo z práce odejdou dohodou nebo na vlastní žádost. Zatímco nyní mají stejně jako ostatní nezaměstnaní první dva měsíce nárok na 65 %, další dva na 50 % a poté na 45 % platu, od ledna dostanou rovnou jen nejnižší podporu, tedy 45 % předchozího platu. Končí také možnost přivýdělku pro lidi na podpoře.

Porodné

Od ledna budou třináct tisíc korun při narození dítěte dostávat jen nejchudší rodiny s příjmem do 2,4násobku životního minima. I ty je ale dostanou jen na první dítě. Pokud jsou prvorozená dvojčata, rodiče dostanou 19 500 korun. O porodné tak přijdou všichni rodiče samoživitelé s příjmy nad 7 500 korun čistého měsíčně a páry, které vydělávají víc než 13 150 korun čistého měsíčně.

Rodičovský příspěvek

Škrty se výrazně dotknou rodičů, kteří budou příští rok čerpat čtyřletou rodičovskou, tedy i studentů nebo nezaměstnaných, kteří si třínebo dvouletou ani zvolit nemohou. Zatímco dnes jim klesá příspěvek ze 7600 na 3800 korun až 22. měsíc po porodu, od ledna to bude již od 10. měsíce. Na čtyřleté rodičovské tak přijdou až o 45 600 korun. Příspěvek se sníží i rodičům, kteří jej začali čerpat už letos.

Příspěvek na péči

Příspěvek na péči v prvním stupni se sníží ze současných 2000 na 800 korun měsíčně lidem starším 18 let. Pro děti do 18 let zůstane 3000 korun měsíčně jako nyní. Při větší míře závislosti se příspěvek nesnižuje nikomu. O 1200 korun měsíčně přijdou senioři, kteří jsou mírně závislí na pomoci ostatních.

Sociální příplatek

Zůstane zachován rodinám s postiženými dětmi, kteří takto dostávají i tisíce korun měsíčně. Jeho rušení v ostatních případech se ale dotkne hlavně osamělých rodičů a vícedětných rodin s příjmy nižšími, než je dvojnásobek životního minima. Některé budou místo toho čerpat pomoc v hmotné nouzi. Pohorší si například samoživitel s dítětem mladším pěti let, pokud vydělává méně než 8960 korun čistého, nebo pár se stejně starým dítětem, který má méně než 14 160 korun čistého.

Překlenovací příspěvek:

Vzniká nový příspěvek pro nezaměstnané, kteří začnou podnikat jako OSVČ . Až pět měsíců budou mít nárok na téměř 6 000 korun měsíčně. Ty mohou použít na dopravu materiálu a opravu nebo pronájem provozovny.

Mít z půdy parcelu zdraží několikanásobně

Projekty na zastavění zemědělské půdy vyjdou od Nového roku dráž. Stát totiž několikanásobně zdraží poplatky za vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu. To se promítne do cen všech typů staveb: rodinných domů, komerčních budov i dopravních staveb. U nejbonitnějších půd se poplatky za vynětí zvýší v průměru 14×, u těch nejméně hodnotných 2×. Například poplatek za hektarový pozemek zařazený v průměrné III. bonitní půdě, za jehož vynětí z půdního fondu se nyní v průměru zaplatí 61 tisíc korun, bude nově stát více než 300 tisíc korun. Poplatky za vynětí půdy se nezměnily od roku 1992 a patří k nejnižším v Evropské unii.

Prodej zemědělské půdy cizincům

Skončí zákaz prodeje zemědělské půdy cizincům. V květnu vyprší výjimka, kterou si Česko vyjednalo při vstupu do EU. Podle ní cizinci zemědělskou půdu kupovat nesmějí. Už dnes ale desítky tisíc hektarů vlastní zahraniční právnické osoby se sídlem v ČR. Kromě nich mohou podle výjimky zemědělskou půdu v Česku nakupovat také občané EU, kteří zde nejméně tři roky žijí a hospodaří. Přes prostředníky mohou půdu získávat i ze státního Pozemkového fondu. Nemovitosti k bydlení mohou cizinci v Česku kupovat už od května 2009. Maďarsko a Slovensko na rozdíl od Česka požádaly Brusel o prodloužení moratoria.

Hospitalizační poplatek

100 Kč

V první polovině roku chce ministerstvo zdravotnictví zvýšit poplatek za den v nemocnici ze 60 na 100 korun, a to bez výjimek pro všechny pacienty.

Plánuje se také zvýšení poplatku za návštěvu ambulantního specialisty, pokud k němu přijde pacient bez doporučení praktického lékaře. Ten by měl stoupnout ze stávajících 30 na 90 korun. Není ale jisté, zda se tak stane ještě před koncem roku, nebo až spolu s dalšími změnami v roce 2012.

Zápisné

Změna může příští rok potkat i vysokoškoláky, byť zatím nic není jisté. Ministr školství Josef Dobeš (VV) chce univerzitám kompenzovat dvoumiliardové škrty, které je příští rok postihnou. Navrhuje proto už od září 2011 zavést takzvané zápisné.

Důchody se budou počítat jinak

Kvůli rozhodnutí Ústavního soudu se na konci září změní výpočet důchodů pro ty, kdo do penze odejdou po tomto datu. Podle plánu ministerstva práce a sociálních věci, který se ale během schvalování ještě může změnit, na tom vydělají lidé s příjmy nad 36 000 korun měsíčně. Všichni, kdo vydělávají 12 až 36 tisíc, ale dostanou důchod o stokoruny nižší. Lidí s nejnižšími příjmy by se nový výpočet neměl dotknout, jejich penze ministr Jaromír Drábek snižovat nechce. Na svém zůstanou i všichni stávající penzisté.

HN


Vytisknout Poslat článek Nahoru


Až 8 000 Kč ročně ušetříte za každého zaměstnance!

Využijte programu
Absolut Benefity
k získání benefitů pro vaši firmu.

Absolut Benefity

Hledáme nového kolegu!

Otevíráme 1 pozici finančího asistenta nebo asis­tentky.

Kariéra

PENZE+…program pro zajištění vyšší životní úrovně

Chcete si zvýšit životní úroveň v penzi? Víte jak získat potřebné finance snadno a efektivně?

Program PENZE+
Hledaný výraz: Vyhledávání