Úvod » Aktuality » Rok 2010 » Čas na reformu důchodů se krátí

Čas na reformu důchodů se krátí

 15. 12. 2010, 09:14

NERV: V roce 2035 do důchodu v 65 letech, od roku 2075 ve dvaasedmdesáti

Experti z Národní ekonomické rady vlády nabídli premiéru Petru Nečasovi pádný argument pro přesvědčování koaličních partnerů nad podobou důchodové reformy. Doporučují, aby vláda při reformě penzí zvolila „nejtvrdší“ z možných variant. Tedy povinný spořicí pilíř spolu se snížením sazby pojistného z 28 na 23 procent a jednotnou sazbou DPH ve výši devatenácti procent. Takzvané stropy pro odvod pojistného by se měly snížit na trojnásobek průměrné mzdy. „Návrhy NERV se bude koalice dál zabývat a bude je při svém rozhodování o podobě penzijní reformy brát v úvahu,“ uvedl předseda vlády.

Už teď je ale zřejmé, že doporučení, které ekonomická rada vlády přijala v úterý v noci, zůstane jenom doporučením a pomocným argumentem. Úplně jinou představu o penzijní reformě mají ve vládní koalici Věci veřejné. Ty nesouhlasí ani se sbližováním sazeb DPH, ani snižováním odvodů na sociální pojištění. Mírnější formu „Bezděkova modelu“ preferuje i ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). Nesouhlasí s tím, aby se snížily odvody na sociální pojištění, z nynějších 28 procent chce pouze tři procenta vyvést na soukromé účty. A samotný premiér je zase přesvědčen, že spoření na penzi by nemuselo být povinné. Tím vychází vstříc sociální demokracii. S ČSSD by se ovšem rád dohodl i Drábek. Experti varují, že se krátí čas. Podle nich je nutné protichůdné návrhy sjednotit do jednoho konceptu nejpozději na přelomu ledna a února příštího roku, jinak se reforma v tomto volebním období nestihne. Podle představ NERV by také vláda neměla mít pravomoc zvyšovat důchody víc, než je nutné, penze by měly růst jen podle inflace. V roce 2035 by se také měl vyrovnat věk pro odchod do důchodu pro muže a ženy. Po startu důchodové reformy, který je plánován na rok 2015, by se měly zrušit doživotní výplaty vdovských a vdoveckých důchodů. „Původní koncept tohoto nároku se přežil, nenaplňuje žádný opodstatněný účel a je fiskálně značně nákladný,“ upozorňuje NERV. Při povinném převodu tří procent na fondové spoření by státu na výplaty penzí pro stávající důchodce chybělo zhruba 30 miliard korun ročně. Pokud by nejdříve kleslo důchodové pojištění o pět procent, a ze zbývajících třiadvaceti procent by se tři procenta vyvedla do penzijních fondů, byly by náklady o desítky miliard vyšší.

Věci veřejné

Navrhují zavedení takzvaného generačního fondu. Do něj by měli přispívat všichni vydělávající lidé a z něj by se potom vyplácely mimořádné příspěvky rodinám s malými dětmi a důchodcům. Fond by byl financován vyššími odvody na sociální pojištění. Z nynějších 28 procent, které odvádí dohromady firma a zaměstnanec, by se tak mohlo platit dalších pět až osm procent do generačního fondu. Slíbily, že nepřipustí, aby se kvůli důchodové reformě zdražily potraviny, nesouhlasí se sbližováním sazeb DPH. Spoření na penzi má být jenom doplňkem.

Sociální demokraté

nesouhlasí s op-outem, tedy vyvedením části povinného odvodu na sociální pojištění na soukromé účty. Nepodpoří ani povinné spoření na penzi a zvyšování základní sazby DPH. Pokud by se se sazbami daně z přidané hodnoty mělo hýbat, pak se přiklání ke zvýšení horní, nyní 19procentní sazby až na pětadvacet procent. Přechodné období reformy doporučují financovat z rezerv státních a polostátních podniků. Představy ČSSD podporují odbory.

Ministerstvo práce a sociálních věcí

Lidé by měli od roku 2013 dostat možnost přesměrovat tři procenta z dnešního důchodového pojištění na svůj vlastní důchodový účet. Účast v kapitálovém pilíři by byla povinná pro toho, kdo by k 1. lednu 2013 nedosáhl čtyřiceti let. Pro ostatní by měla být dobrovolná. Jaromír Drábek ale připouští, že povinnou účast bude ještě zvažovat. Chce také zrychlit tempo, jakým se zvyšuje důchodový věk, a zpřísnit podmínky penzijního připojištění.


Vytisknout Poslat článek Nahoru


Až 8 000 Kč ročně ušetříte za každého zaměstnance!

Využijte programu
Absolut Benefity
k získání benefitů pro vaši firmu.

Absolut Benefity

Hledáme nového kolegu!

Otevíráme 1 pozici finančího asistenta nebo asis­tentky.

Kariéra

PENZE+…program pro zajištění vyšší životní úrovně

Chcete si zvýšit životní úroveň v penzi? Víte jak získat potřebné finance snadno a efektivně?

Program PENZE+
Hledaný výraz: Vyhledávání