Úvod » Aktuality » Rok 2010 » ČEZ staví obří solární elektrárnu

ČEZ staví obří solární elektrárnu

 11. 01. 2010, 12:16

Energetická společnost ČEZ postaví u jihočeské obce Ševětín obří sluneční elektrárnu o výkonu 30 megawattů. Solární gigant bude zabírat plochu zhruba osmdesáti fotbalových hřišť a stane se největší sluneční elektrárnou v tuzemsku.

Dokončena má být do dvanácti měsíců. Náklady na výstavbu dosud ČEZ nezveřejnil, podle hrubého propočtu by však rekordní elektrárna mohla vyjít téměř na tři miliardy korun.

Projekt polostátní energetické společnosti je v přímém rozporu se záměrem státu, potažmo Energetického regulačního úřadu, který chce radikálně snížit výkupní ceny elektřiny ze slunečních elektráren. Jejich výnosnost totiž díky poklesu cen fotovoltaických panelů vzrostla na 21 procent. Výnosnost investice do ostatních obnovitelných zdrojů se přitom pohybuje kolem sedmi procent.

ČEZ, který až dosud výstavbu solárních elektráren kritizoval, spustil už ke konci roku fotovoltaickou elektrárnu v Hrušovanech nad Jevišovkou na jižní Moravě o výkonu 3,7 megawattu. Letos kromě Ševětína hodlá solární panely stavět i na dalších místech. Podpoří tím pokračování solárního boomu. Podle odhadu odborníků postaví letos investoři solární elektrárny o výkonu 500 megawattů.

rez,Publikováno 11.1.2010


Vytisknout Poslat článek Nahoru


Až 8 000 Kč ročně ušetříte za každého zaměstnance!

Využijte programu
Absolut Benefity
k získání benefitů pro vaši firmu.

Absolut Benefity

Hledáme nového kolegu!

Otevíráme 1 pozici finančího asistenta nebo asis­tentky.

Kariéra

PENZE+…program pro zajištění vyšší životní úrovně

Chcete si zvýšit životní úroveň v penzi? Víte jak získat potřebné finance snadno a efektivně?

Program PENZE+
Hledaný výraz: Vyhledávání