Úvod » Aktuality » Rok 2010 » Hypotéky čeká pomalý růst

Hypotéky čeká pomalý růst

 01. 02. 2010, 16:00

Příval kupců, který hypoteční trh zaznamenal v uplynulých letech, se už nebude opakovat. Až odezní krize, trh se ustálí na objemu kolem sta miliard korun ročně, shodují se hypoteční odborníci.

Úroky z hypoték budou spíše růst, banky budou stále přísně posuzovat schopnost klientů splácet. „V uplynulých letech táhly hypoteční trh hlavně silné ročníky sedmdesátých let a další takové populační vlny na obzoru nejsou,“ tvrdí produktový manažer hypoték Raiffeisenbank Jan Bureš. A dodává: „Sazby dolů nepůjdou, maximálně v rámci nějaké marketingové akce.“ Rekordní rok pro hypoteční bankéře byl 2007. Tehdy banky poskytly hypotéky za 120 miliard korun. Loni se trh propadl pod sedmdesát miliard. „Letos očekávám růst objemu poskytnutých hypoték mezi deseti až patnácti procenty,“ odhaduje šéf financování nemovitostí UniCredit Bank Tomáš Drábek. Pro vyšší růst nejsou podle něj zatím objektivní důvody, i když krize možná odeznívá, na chuti nakupovat se to zatím moc neprojevilo.

Úrovně 100 miliard korun dosáhne hypoteční trh až za několik let, bankéři čekají jen pozvolný nárůst trhu. Stále poroste také význam refinancování . To se za několik let bude na nové produkci hypoték podílet padesáti procenty. Loni to bylo zhruba patnáct procent.

Průměrná úroková sazba z hypoték dosáhla loni podle Hypoindexu výše 5,61 procenta. „Sazby se spíše budou držet na této úrovni, nebo dokonce stoupat,“ odhaduje Bureš z Raiffeisenbank. „Když se udělá porovnání s Evropou, naše sazby nijak nevyčnívají. Před dvěma třemi lety byly v Česku nejnižší sazby v Evropě, což bylo neopodstatněné,“ dodal.

Tomáš Drábek z UniCredit Bank soudí, že letos v prvním pololetí zůstanou sazby na nynější úrovni, ve druhém pololetí čeká mírný nárůst. „Očekává se, že centrální banka začne sazby zvyšovat, což se odrazí na celém trhu,“ říká.

Co se týče ochoty bank poskytovat úvěry na stoprocentní hodnotu nemovitostí, jako tomu bylo dříve, bankéři zatím velkou změnu nečekají. „Některé banky to budou poskytovat individuálně, ale že by pravidla opět rozvolnily, to ne. Stoprocentní hypotéky už nebudou masově nabízeným produktem,“ říká Drábek. Hypoteční trh loni opět propadl. Banky půjčily na bydlení 66 miliard korun, což je meziročně o 39 procent méně.


Vytisknout Poslat článek Nahoru


Až 8 000 Kč ročně ušetříte za každého zaměstnance!

Využijte programu
Absolut Benefity
k získání benefitů pro vaši firmu.

Absolut Benefity

Hledáme nového kolegu!

Otevíráme 1 pozici finančího asistenta nebo asis­tentky.

Kariéra

PENZE+…program pro zajištění vyšší životní úrovně

Chcete si zvýšit životní úroveň v penzi? Víte jak získat potřebné finance snadno a efektivně?

Program PENZE+
Hledaný výraz: Vyhledávání