Úvod » Aktuality » Rok 2010 » Ekologové žádají odvolání vedení ČEPS

Ekologové žádají odvolání vedení ČEPS

 18. 02. 2010, 14:31

Hlavním viníkem současné situace kolem stability a bezpečnosti a přenosové soustavy je její samotný provozovatel, tedy společnost ČEPS. Tvrdí to ekologické organizace.

ČEPS totiž podle nich přípravu sítě na růst těchto zdrojů zanedbal, ačkoli s jejich nárůstem počítá jak Státní energetická koncepce, tak zákon o obnovitelných zdrojích. Zástupci Hnutí Duha, Greenpeace, sdružení Calla a Ekologického právního servisu proto dnes přišli s požadavkem, aby vedení ČEPS bylo odvoláno.

„Čisté energie přibývá dokonce o pětinu pomalejším tempem, než vláda už v roce 2003 schválila. Jenomže ČEPS, na rozdíl od svých kolegu v jiných zemích, vůbec nepřipravil síť na nové větrné a solární elektrárny. Přitom měli sedm let času. Představenstvo společnosti by proto mělo být odvoláno,“ řekl Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha.

Rozhodnutí, jakým tempem bude větrných turbín a solárních panelu přibývat, padlo už v roce 2003. Potvrdila jej také Státní energetická koncepce, kterou vláda schválila v březnu 2004 – podle ní měly obnovitelné zdroje energie nyní dodávat osm procent elektřiny, ve skutečnosti to podle údajů Energetického regulačního úřadu ke konci loňského roku bylo pouze 6,5 procenta.

ČEPS argumentuje tím, že další solární a větrné zdroje, jejichž výkon nelze zcela předvídat, by ohrozily stabilitu a bezpečnost sítě. „Existují jen dvě možnosti: buď na západ od Aše platí jiné fyzikální zákony než u nás, nebo se ČEPS očividně vymlouvá,“ říká Jan Rovenský z Greenpeace. „Pokud by totiž argumenty šéfa ČEPS Zemana skutečně platily, museli by Španělé, Britové či Němci trpět už dnes několika blackouty do rokam,“ dodal.

Jiří Holuša | Publikováno 18.2.2010

Ekologové: ČEPS jde na ruku velkým hráčům

Celou situaci odstartovala výzva ČEPS, aby se kvůli stabilitě a bezpečnosti přenosové soustavy omezilo připojování dalších solárních a větrných elektráren. Největší hráči mezi distributory, ČEZ a E.ON, zareagovali velmi rychle a tento týden v úterý s okamžitou platností zastavili udělování kladných stanovisek k žádostem o připojení nových fotovoltaických a větrných elektráren. To podle ekologů může nasvědčovat propojení ČEPS, který má být nezávislý, s velkými hráči.

„ČEPS předloni vydělal skoro dvě miliardy korun a své zisky by měl investovat do rozvoje sítě, aby zajistil bezproblémové připojování domácích obnovitelných zdrojů. Místo toho šéfové ČEPS blokují solární a větrné elektrárny a plánují raději investovat do obřích projektu ČEZ a RWE. Přitom 3400 megawattů v Temelíně nebo 5300 megawattů elektráren poháněných ruským plynem kupodivu připojí bez obtíží,“ tvrdí Edvard Sequens ze sdružení Calla.

Jaderné bloky, které občas nepředvídatelně vypadávají, je podle Sequense potřeba zálohovat úplně stejně jako solární a větrné elektrárny, přičemž vzhledem k velikosti znamená výpadek reaktoru pro přenosovou sít mnohem vyšší zátěž. Výpadky přitom nejsou nic neobvyklého – reaktory v Temelíně byly během roku 2008 odstaveny dvanáctkrát.

Zdražují obnovitelné zdroje cenu elektřiny? Druhým argumentem zastánců omezení je cena elektřiny. Dotovaná výkupní cena z obnovitelných zdrojů se podle nich výrazně promítá do konečné ceny pro zákazníky. Například podle ministra průmyslu a obchodu Vladimíra Tošovského by rozvoj výroby energie z obnovitelných zdrojů v současném raketovém tempu mohl znamenat odchod průmyslových firem z Česka právě kvůli vyšším cenám elektřiny.

Ani s tím ekologové nesouhlasí. Příspěvek spotřebitelů na solární energii podle propočtu ERÚ letos činí asi 10 haléřů z každé desetikoruny vydané za elektřinu. Podle České společnosti pro větrnou energii (ČSVE) by se musely solární elektrárny stavět v současném tempu po dobu 70 let, aby zvýšily cenu elektřiny. „Jestliže se letos postaví u nás jeden tisíc megawattového výkonu ve slunci, zdraží to elektřinu o 20 haléřů. Společnost ČEZ však za poslední tři roky zdražila elektřinu o celou korunu,“ uvedl již dříve předseda ČSVE Michal Janeček.

Rovenský zároveň uvedl, že snížení dotací se ekologové nebrání. Řada evropských zemí již ke snížení podpor přistoupila, v Česku je návrh zákona umožňující snížit podporu obnovitelných zdrojů energie již hotov a měl by ho projednat parlament.


Vytisknout Poslat článek Nahoru


Až 8 000 Kč ročně ušetříte za každého zaměstnance!

Využijte programu
Absolut Benefity
k získání benefitů pro vaši firmu.

Absolut Benefity

Hledáme nového kolegu!

Otevíráme 1 pozici finančího asistenta nebo asis­tentky.

Kariéra

PENZE+…program pro zajištění vyšší životní úrovně

Chcete si zvýšit životní úroveň v penzi? Víte jak získat potřebné finance snadno a efektivně?

Program PENZE+
Hledaný výraz: Vyhledávání