Úvod » Aktuality » Rok 2010 » Letošní závod stavebních spořitelen se rozběhl nad očekávání slibně.

Letošní závod stavebních spořitelen se rozběhl nad očekávání slibně.

 26. 02. 2010, 09:55

Na českém trhu sice nalezneme pět stavebních spořitelen, o konkurenci mezi nimi se ale dá často pochybovat. Stejné poplatky, stejná nabídka, tradiční lákadlo státní podpory. Největší odlišnost tak představují zvířecí maskoti jednotlivých značek.

Ale nyní se zdá, že závod o klienty znovu startuje. Poplatek za novou smlouvu byl až do konce minulého roku standardně nastaven na jedno procento z cílové částky. To však již neplatí.

Štika z České spořitelny Od počátku roku změnila svůj sazebník Stavební spořitelna České spořitelny. Nová výše poplatku vztahující se i na navýšení cílové částky je půl procenta. Minimální výše poplatku je 1500 korun, maximální 7500 korun. Cílem spořitelny je získání konkurenční výhody na jinak zaplněném trhu. Jedná se celkem o logický krok: standardní cena jedno procento již delší dobu platila pouze pro nedočkavé klienty, kteří nedokázali vydržet do podzimu, kdy lze v rámci akce získat novou smlouvu za nulový poplatek. A protože si poradci i klienti již na tyto akce zvykli, proč držet jedno procento v sazebníku?

Bylo tedy pouze otázkou času, kdo jako první ke změnám přistoupí. Nakonec zvítězila již zmíněná Stavební spořitelna České spořitelny. Odměnou za „odvahu“ jí byla zvýšená pozornost médií. Všichni ostatní se budou muset přidat. Bez humbuku a „až jako druzí“.

Další změnou ve prospěch klientů je, že SSČS zrušila úhradu za ukončení smlouvy před uplynutím vázací doby, tedy šesti let od podpisu. Znamená to, že klient může kdykoli v průběhu vázací doby podat výpověď a spořitelna ji vyřídí zdarma. Jako třetí benefit, odlišný od konkurence, prezentuje Buřinka vyřízení úvěru zdarma.

Raiffeisen vrací úder Na hozenou rukavici Stavební spořitelny České spořitelny zareagovala chytře Raiffeisen stavební spořitelna rozšířením vánoční akce, tentokrát pod označením „Zimní super dárek“. Klientům, kteří si uzavřou stavební spoření do konce března a budou mít na svém spořicím účtu k 30. dubnu zůstatek alespoň 20 tisíc korun, je připsána mimořádná prémie ve výši dvou tisíc korun. Doporučována je cílová částka 200 tisíc korun, protože podmínkou akce je právě minimální výše cílové částky v této výši. Prakticky jde o smlouvu bez poplatku, či dokonce o smlouvu s bonusem. Například klient do věku 25 let místo poplatku získá ještě 300 korun. Další zvýhodnění lze získat uzavřením smlouvy přes internet.

Kamarád Wüstenrot Mezi ostatními nabídkami spořitelen zůstává tradičně výhodné stavební spoření pro děti s cílovou částkou ve výši 150 tisíc korun v akci Kamarád Wüstenrot stavební spořitelny. Smlouva je bez poplatku a spořitelna nabízí zajímavý úrok ve výši 2,2 procenta ročně.

Největší hráč na trhu, Českomoravská stavební spořitelna, nabízel „smlouvu zdarma“ pro nové klienty do konce ledna s cílovou částkou ve výši 150 tisíc korun. Pod tlakem konkurence tuto možnost prodloužil až do konce března. Stále také nabízí akci „smlouva zdarma“ pro cílovou částku minimálně 300 tisíc korun, na účet spořitelny je však nutné do poloviny roku vložit 30 tisíc korun, což je o 50 procent více, než je optimální z pohledu získání maximální státní podpory. Jde tedy o méně výhodnou nabídku než u výše uvedených spořitelen. Bude zajímavé sledovat, jak tento konkurenční boj bude mezi stavebními spořitelnami pokračovat. Jeho začátek zatím vypadá slibně.

Dušan Šídlo | Publikováno 26.2.2010


Vytisknout Poslat článek Nahoru


Až 8 000 Kč ročně ušetříte za každého zaměstnance!

Využijte programu
Absolut Benefity
k získání benefitů pro vaši firmu.

Absolut Benefity

Hledáme nového kolegu!

Otevíráme 1 pozici finančího asistenta nebo asis­tentky.

Kariéra

PENZE+…program pro zajištění vyšší životní úrovně

Chcete si zvýšit životní úroveň v penzi? Víte jak získat potřebné finance snadno a efektivně?

Program PENZE+
Hledaný výraz: Vyhledávání