Úvod » Aktuality » Rok 2010 » Penzijní systém se kácí, nově chybí 10 miliard korun

Penzijní systém se kácí, nově chybí 10 miliard korun

 12. 04. 2010, 08:50

Penzijní systém funguje, ale dostává se do vážných potíží Příjmy z pojistného jsou nižší, než se čekalo, zato důchodců přibývá rekordním tempem.

Za tři měsíce proto vznikl na penzijním účtu schodek 10,4 miliardy korun. Pokud se trend neobrátí, bude koncem roku chybět 40 miliard, tedy přes procento ekonomického výkonu země.

Samotná výplata penzí ohrožena není, protože stát důchody automaticky doplácí z peněz, které vybral na daních. Březnové údaje ministerstva financí však ukazují, že stačil jediný krizový rok a systém zavedený v devadesátých letech přestává fungovat. „Pořád jsme mysleli, že máme dost času a že všechno ještě stihneme řešit. Ale problém už je tady,“ shrnuje situaci Lubomír Lízal z výzkumného ústavu CERGE-EI.

Jak nezaplatit pojistné Propad příjmů překvapil ministra financí Eduarda Janotu, který očekával, že se příjmy důchodového systému proti loňsku zvýší o šest procent, tedy o dvacet miliard. Měl k tomu dobrý důvod: loni stát odpustil podnikatelům na pojistném patnáct miliard korun, pokud udrží méně placená místa.

Sleva už od února neplatí, výběr pojistného však nadále klesá a proti loňsku je naopak o šest procent nižší.

Výsledek prvních třech měsíců potvrzuje obavy odborů. Růst nezaměstnanosti se sice zastavil a při vyšších mzdách by se měl výběr pojistného zlepšovat, podnikatelé však raději přijímají zaměstnance na dohodu o práci, při které se pojistné neplatí, případně jako OSVČ , kteří platí poloviční pojistné.

Skrýš před krizí Za propadem výběru pojistného může být i fakt, že lidé před krizí utíkají do předčasných penzí. Stát loni přiznal 115 861 tisíc starobních důchodů a zaznamenala tak historický rekord. Rekordní je i počet předčasných důchodů, který přesáhl úroveň 40 tisíc a třeba oproti roku 2006 byl téměř dvojnásobný. K dalšímu útěku před nezaměstnaností do penze mohlo dojít počátkem roku.

Celkový počet starobních důchodců loni poprvé překročil úroveň jednoho a půl milionu, přitom před deseti lety jich bylo o tři sta tisíc méně. Důchodovou hranici totiž překračuje silná generace, která se narodila za protektorátu a těsně po válce, její vrchol byl ovšem dosažen už před dvěma lety.

Invalidních důchodců loni nepřibývalo rychleji, než v předchozích pěti letech, jejich celkový počet se však i nadále bezpečně drží nad hranicí půl milionu.

Petr Holub, Aktuálně.cz


Vytisknout Poslat článek Nahoru


Až 8 000 Kč ročně ušetříte za každého zaměstnance!

Využijte programu
Absolut Benefity
k získání benefitů pro vaši firmu.

Absolut Benefity

Hledáme nového kolegu!

Otevíráme 1 pozici finančího asistenta nebo asis­tentky.

Kariéra

PENZE+…program pro zajištění vyšší životní úrovně

Chcete si zvýšit životní úroveň v penzi? Víte jak získat potřebné finance snadno a efektivně?

Program PENZE+
Hledaný výraz: Vyhledávání