Úvod » Aktuality » Rok 2010 » Revoluce ve stavebním spoření připraví o část bonusů tři čtvrtě milionů klientů

Revoluce ve stavebním spoření připraví o část bonusů tři čtvrtě milionů klientů

 06. 09. 2010, 12:40

Úroky, které lidé získali na bonusech, stát zdaní patnácti procenty zpětně za celé období spoření.

Chystané změny ve stavebním spoření přinesou velké rozčarování lidem, kteří mají takzvané bonusové smlouvy. Jde o klienty, které spořitelny hlavně do roku 2003 lákaly na lepší úrok, když se zřeknou práva na úvěr a naspoří určitou částku. Pokud totiž projde legislativou reforma spoření, zdaní se jim úrokové bonusy za celé období spoření. U starých smluv může srážka dělat i několik tisíc korun.

Ministr financí Miroslav Kalousek chce zdaňovat úroky, které začnou klientům nabíhat od 1. ledna 2011 patnácti procenty. Úrokové zvýhodnění ale spořitelny klientům připisují až po ukončení smlouvy. Pod nové zdanění tak spadnou i úrokové bonusy ze všech předchozích let. Na problém už upozornila ČNB, která navrhla, aby zdanění podléhala jen část úrokového bonusu po 1. lednu 2011. Ministerstvo financí ČNB však nevyhovělo s odůvodněním, že nelze část úroku zdaňovat odchylně.

„Ukončovat bonusovou smlouvu ale výhodné není. Například u starších smluv se úročí vklady 4,5 až 6 procenty ročně. V bankách je to kolem dvou procent. I po zdanění bonusu jsou to nadstandardní podmínky,“ říká Hana Vaněčková, mluvčí Modré pyramidy.

Vyhnout se zdanění bez ztráty už nelze. Spořitelny mají tříměsíční výpovědní lhůtu, která začne plynout následující měsíc od podání. Klient, který by vypověděl smlouvu dnes, dostane peníze až v lednu. Ve zkrácené lhůtě by zaplatil sankci jedno procento ze zůstatku na účtu.

Bonusových smluv je asi tři čtvrtě milionu, tedy zhruba 15 procent z celkových 4,9 milionu.

HN.IHNED.Z


Vytisknout Poslat článek Nahoru


Až 8 000 Kč ročně ušetříte za každého zaměstnance!

Využijte programu
Absolut Benefity
k získání benefitů pro vaši firmu.

Absolut Benefity

Hledáme nového kolegu!

Otevíráme 1 pozici finančího asistenta nebo asis­tentky.

Kariéra

PENZE+…program pro zajištění vyšší životní úrovně

Chcete si zvýšit životní úroveň v penzi? Víte jak získat potřebné finance snadno a efektivně?

Program PENZE+
Hledaný výraz: Vyhledávání