Úvod » Aktuality » Rok 2010 » Chystá se daň na firemní příspěvek k životnímu pojištění. Prý neplní svůj účel.

Chystá se daň na firemní příspěvek k životnímu pojištění. Prý neplní svůj účel.

 08. 09. 2010, 12:23

Změna se může dotknout až 400 tisíc lidí. Kdo si bude chtít peníze vybrat před šedesátkou, zaplatí patnáct procent.

Změna se může dotknout až 400 tisíc lidí. Kdo si bude chtít peníze vybrat před šedesátkou, zaplatí patnáct procent.

Životní pojištění jako zaměstnanecký benefit je v ohrožení Stát zdaní stavební spoření zpětně, doplatí na to tři čtvrtě milionu klientů

Ministr financí Miroslav Kalousek chystá až pro 400 tisíc lidí novou daň. Ta dopadne na příspěvek, který firmy dávají svým zaměstnancům na životní pojištění. Budou ji platit lidé, kteří peníze z pojištění vyberou předčasně, tedy před šedesátkou. Při výběru peněz odvedou státu patnáct procent. Jen loni firmy vyplatily lidem na příspěvku na životní pojištění 2,9 miliardy korun.

Změna by měla platit už od ledna příštího roku. Lidem, kteří už vědí, že budou peníze brzy potřebovat, se proto vyplatí úspory vybrat do konce prosince.

Státu vadí, že produkt dnes mnohdy neslouží původnímu účelu – zajištění na stáří. „Pojišťovny umožnily předčasné výběry a řada firem produkt využívá, aby zaměstnancům přilepšily ke mzdě, aniž by z příspěvků musely odvádět daň a pojištění,“ vysvětlil Stanislav Špringl z daňového oddělení ministerstva, který zákon připravoval.

Bez odvodů mohou dnes přispět firmy jednomu zaměstnanci až 24 tisíci ročně. Kdyby mu přitom stejnou částku chtěly dát navíc formou čisté mzdy, stálo by je to přes 46 500 korun. Vláda zřejmě bude o změnách jednat v září. Pokud projdou, ocitne se tento benefit v ohrožení. Pojišťovny se bojí, že firmy budou hledat jiný způsob přilepšení ke mzdě. „Jsme určitě pro zdanění, pokud daný klient poruší spořicí plán a vybere peníze předčasně,“ řekl poslanec a ekonomický expert ODS Michal Doktor. „Návrh zřejmě podpoříme. Jsme proti daňovým výjimkám,“ řekl poslanec VV Michal Babák.

V budoucnu ale nemusí zůstat jen u zavedení daně. „Ministerstvo bude v příštím roce diskutovat o dalších osvobozeních v souvislosti s životním pojištěním,“ říká Jakub Haas z tiskového útvaru ministerstva financí.

iHned.cz


Vytisknout Poslat článek Nahoru


Až 8 000 Kč ročně ušetříte za každého zaměstnance!

Využijte programu
Absolut Benefity
k získání benefitů pro vaši firmu.

Absolut Benefity

Hledáme nového kolegu!

Otevíráme 1 pozici finančího asistenta nebo asis­tentky.

Kariéra

PENZE+…program pro zajištění vyšší životní úrovně

Chcete si zvýšit životní úroveň v penzi? Víte jak získat potřebné finance snadno a efektivně?

Program PENZE+
Hledaný výraz: Vyhledávání