Úvod » Aktuality » Rok 2010 » Podpora stavebního spoření se sníží. I tak ale zůstane dál výhodné

Podpora stavebního spoření se sníží. I tak ale zůstane dál výhodné

 08. 09. 2010, 13:28

Změny ve stavebním spoření. Vyplatí se vybrat si peníze nebo spořit dál?

Stát se rozhodl ušetřit na výdajích rozpočtu také v oblasti stavebního spoření. Plánuje, že státní podpora již za letošní rok se sníží na polovinu, protože bude zatížená mimořádnou padesátiprocentní daní. U smluv uzavřených do konce roku 2003 tedy bude maximálně 2250 korun za rok (50 % z 4500 Kč), u ostatních maximálně 1500 korun (50 % z 3000 Kč). Státní podpora za rok 2011 a na další roky má být stanovena na maximálně 2000 korun pro všechny smlouvy. Tedy nejen na nově uzavřené smlouvy, ale i na existující smlouvy.

Záměr státu sníží dosud bezkonkurenčně nejvyšší a nejbezpečnější možnost zhodnocení peněz na českém trhu.

I na méně výhodných nových smlouvách, na které stát přispívá už jen 3 tisíci korun ročně, se dosud zhodnocení blíží k šesti procentům ročně. Po chystaných úpravách to bude maximálně kolem 4 procent. Mnoho lidí si tak klade otázku, zda stavební spoření zrušit či ne a jestli se jim vyplatí pokračovat v něm či ne. Obecná odpověď, bohužel, neexistuje.

Relativně nejsnadnější rozhodování mají lidé, kterým ještě neuplynula povinná šestiletá doba spoření. V případě předčasné výpovědi by totiž přišly o všechny dosud připsané příspěvky od státu. Spořitelny jsou v tom vázány zákonem a podle právníků se klient proti tomu klasickou žalobou na porušení smluvních povinností nemá šanci bránit.

Podle právníka společnosti Partners Jiřího Jeníka by takový klient měl určitou šanci, pouze pokud by se chystaná novela dostala k Ústavnímu soudu pro rozpor se zákazem retroaktivity. „Nelze vyloučit, že Ústavní soud připravovanou novelu odmítne jako protiústavní,“ říká Jeník.

Za předčasné vypovězení smlouvy si spořitelny ale berou penále – bývá to půl procenta z cílové částky. Rozhodnutí předčasně zrušit smlouvu by bylo drahé a nevýhodné.

Lidé, kteří mají starší smlouvy a splnili už pětiletou nebo šestiletou dobu spoření, si mohou své vklady i se státní podporou a naběhlými úroky vyzvednout kdykoliv. Pokračovat ve spoření by měli podle toho, jak výhodné roční zhodnocení jim v dalších letech přinese. Samotná vysoká státní podpora o efektivitě spoření totiž tolik nevypovídá.

Obecně platí, že s prodlužující se dobou spoření její vliv na zhodnocení klesá. Naopak ale roste význam úroku, který klient od spořitelny získal. Zatímco v 90. letech klienti běžně získali úrok 4 procenta ročně, dnes je jen dvouprocentní. Na pokles úrokových sazeb totiž reagovaly i spořitelny a postupně úroky snižovaly.

Vezměme příklad klienta, který uzavřel smlouvu v roce 2003, s nárokem na státní příspěvek čtyři a půl tisíc korun a úrokem od spořitelny dvě procenta ročně. Spořil přitom 1500 korun měsíčně a nyní má tak naspořeno cca 200 tisíc korun. Při změně podmínek mu roční výnos letos klesne na 3,1 a příští rok na 2, 53 procenta. Pokud si tedy klient neplánuje úvěr, pokračovat příští rok ve spoření pro něj přestane být zajímavé. Blíží se totiž současným úrokům na spořících účtech, které můžou v dohledné době jít nahoru. Podle některých členů bankovní rady o tom bude ČNB diskutovat do konce roku. Pro spořící účty mluví i okamžitá dostupnost peněz, zatímco spořitelny po ukončení stavebního spoření vyplácejí vklady až za tři měsíce.

Jiná situace je u lidí, kteří mají od spořitelny úrok 3 nebo 4 procenta ročně. I po všech změnách bude jejich čistý roční výnos o jedno až dvě procenta překonávat nejlepší současné spořící účty. Lépe by pořídily jen v některých kampeličkách, ale museli by tam peníze uložit na dva až pět let .

Finanční poradci obecně radí využívat stavební spoření ke zhodnocení maximálně na šest let a spíše pak uzavřít novou smlouvu. Ani po chystané úpravě není roční zhodnocení špatné, navíc stavebky budou zřejmě brzy úroky zvedat, aby si udržely klienty. Analytici před tímto ale spíš varují. „Je tu stále i možnost, že při dalších škrtech v rozpočtu může být státní příspěvek zcela zrušen,“ říká Vít Kalvoda ze společnosti Sophia Finance. „Stát vyslal signál, že může všechno a občan nic. Klient se už nemůže spolehnout, že se mu smluvní podmínky nezmění. To je mnohem horší než samotná změna spoření,“ říká finanční poradce Partners Zdeněk Simaichl.

HN.IHNED.CZ


Vytisknout Poslat článek Nahoru


Až 8 000 Kč ročně ušetříte za každého zaměstnance!

Využijte programu
Absolut Benefity
k získání benefitů pro vaši firmu.

Absolut Benefity

Hledáme nového kolegu!

Otevíráme 1 pozici finančího asistenta nebo asis­tentky.

Kariéra

PENZE+…program pro zajištění vyšší životní úrovně

Chcete si zvýšit životní úroveň v penzi? Víte jak získat potřebné finance snadno a efektivně?

Program PENZE+
Hledaný výraz: Vyhledávání