Úvod » Aktuality » Rok 2010 » Hypotéky zlevnily a další slevy ještě přijdou

Hypotéky zlevnily a další slevy ještě přijdou

 20. 09. 2010, 10:45

Cenové dno hypoték nastane až koncem roku, tvrdí experti. Bankéři se shodují, že hypoteční trh má už nejhorší za sebou.Cenová válka bank o hypotéky s nadcházejícím podzimem zesiluje.

Přesně měsíc po České spořitelně, která prolomila čtyřprocentní hranici, se ke zlevňování rozhoupal i lídr trhu – Hypoteční banka. V nové akční nabídce snižuje sazby o 0,1 procentního bodu za každý započatý milion. Největší sleva o 0,4 procentního bodu je na hypotéky nad tři miliony koruny a nejnižší úrok tak začíná již od 3,99 procenta.

Dokazuje to, že v bankách sílí přesvědčení o nástupu ekonomického oživení a že nastal čas hypotéky více zpřístupnit.

Navíc slevy, s nimiž některé menší banky přišly před létem, začaly zabírat. Konkurenční finanční domy to už nemohly přehlížet – mnozí bankéři totiž dlouhou dobu tvrdili, že ani levnými hypotékami se trh kvůli obavám lidí z budoucnosti nedá rozhýbat. Představitelé významných bank nyní ale HN potvrdili, že mírné meziroční oživení hypoték, k němuž došlo ve 2. čtvrtletí pokračuje.

„To nejhorší mají hypotéky zřejmě už za sebou. Poslední měsíce o tom vypovídají,“ prohlásil pro HN Jan Sadil, šéf Hypoteční banky.

„Očekáváme, že mírný meziroční nárůst v objemu nově poskytnutých hypoték v řádu jednotek procent bude do konce roku pokračovat,“ myslí si i Monika Truchlíková, zástupkyně výkonného ředitele pro rozvoj obchodu Komerční banky, která je dvojkou v nově poskytnutých hypotékách.

„Za pololetí jsme poskytli o čtvrtinu více hypoték než loni, podobný trend pokračoval i v létě,“ uvádí také Tomáš Kofroň, mluvčí Raiffeisenbank, jež se v nových hypotékách dostala na třetí místo.

Zájemců o hypotéku je více než před rokem již od května. Podle ukazatele Fincentrum Hypoindex, jenž sleduje průměrné úrokové sazby a počty i objemy vydaných hypoték, si banky meziročně nejvíce polepšily v červenci. V tomto měsíci hypotéky vzrostly o sedm procent na 6,4 miliardy korun. Vývoj za srpen Hypoindex zveřejní už tuto středu.

Terno to ještě není

Přestože banky hypotéky zlevňují, pro většinu lidí jsou akční sazby nedosažitelné. Reálné úroky jsou stále výrazně vyšší, třebaže po třech letech spadly pod pět procent.

Banka, která podobný trik nepoužije, se však podle bankéřů může připravit o část klientů.

„Zájemci samozřejmě na současné výhodnější nabídky reagují. Pro banku není správné, aby na vlnu marketingových akcí konkurence nereagovala. Když si lidé chtějí opravdu vzít hypotéku, pak se s úrokem o nějakou tu desetinu procentního bodu oproti minimální inzerované sazbě smíří – vyřizování hypotéky už věnovali svůj čas,“ vysvětluje Vlastimil Nigrin, člen představenstva Hypoteční banky, která současné vlně zlevňování tradičně vzdorovala co nejdéle.

Rozdíl mezi inzerovanými sazbami a realitou potvrzuje i Hypoindex. Podle údajů za červenec, kdy se pohybovaly nejvýhodnější hypotéky na trhu pod čtyřmi procenty, dosahovala průměrná sazba z poskytnutých úvěrů 4, 82 procenta.

To je sice téměř o jeden procentní bod méně, než za co banky hypotéky lidem prodávaly loni a před dvěma lety. Stále to však neodpovídá pokračujícímu zlevňování peněz, jež si banky navzájem půjčují na mezibankovním trhu.

Pro představu: úroky, za něž banky lidem půjčují hypotéky, jsou na úrovni z léta 2007. Mezibankovní sazby PRIBOR ovšem byly zhruba na dvojnásobku těch současných.

Úroky půjdou ještě dolů

Na nově poskytovaných hypotékách tak banky stále udržují rizikové marže, které zavedly po příchodu krize. Podle současného vývoje však k tomu přestávají mít tak pádné důvody. Tuzemská ekonomika už druhé čtvrtletí prokazuje oživení a také nezaměstnanost, jíž se banky tolik obávaly, se nevyvíjí tak špatně, jak očekávaly. Minulý týden i členka bankovní rady ČNB Eva Zamrazilová řekla, že ke kulminaci nezaměstnanosti došlo počátkem roku.

Další zlevnění hypoték proto bude s největší pravděpodobností pokračovat.

„Výrazný pokles úroků ale reálný není,“ podotýká Truchlíková z Komerční banky. Podle Libora Ostatka, šéfa poradenské firmy Golem Finance, přijde nicméně cenové dno hypoték až koncem roku. Nemělo by na to mít vliv ani případné zvýšení sazeb centrální banky, jež se podle některých členů bankovní rady přiblížilo. „To by cenu hypoték nemělo nijak ovlivnit,“ potvrdil Vlastimil Nigrin.

7 akčních hypoték na tuzemském trhu

1. UniCredit Bank

3,00 procenta

hypotéka s pohyblivou sazbou, podmínkou je úvěrové pojištění na 5 let, platební styk u banky

2. Česká spořitelna

3,59 procenta

hypotéka s fixací na 5 let a nejméně 20letou splatností, pojištění schopnosti splácet a aktivní Osobní účet u banky

3. Wüstenrot

3,71 procenta

v kombinaci se stavebním spořením, fixace na 6 let

4. Raiffeisenbank

3,89 procenta

hypotéka s tříletou fixací jen pro pro klienty banky, kteří mají v bance účet a životní pojištění

5. Komerční banka

3,95 procenta

hypotéka s tříletou fixací na částku nad 4 miliony

6. LBBW

3,99 procenta

fixace na 4 roky, měsíční příjem směřovaný na účet banky, sazba garantovaná všem klientům

7. Hypoteční banka

3,99 procenta

hypotéka s tříletou či pětiletou fixací, účet u ČSOB, kam klient posílá výplatu, pojištění, úvěr na 3 miliony korun a více

HN.IDNES


Vytisknout Poslat článek Nahoru


Až 8 000 Kč ročně ušetříte za každého zaměstnance!

Využijte programu
Absolut Benefity
k získání benefitů pro vaši firmu.

Absolut Benefity

Hledáme nového kolegu!

Otevíráme 1 pozici finančího asistenta nebo asis­tentky.

Kariéra

PENZE+…program pro zajištění vyšší životní úrovně

Chcete si zvýšit životní úroveň v penzi? Víte jak získat potřebné finance snadno a efektivně?

Program PENZE+
Hledaný výraz: Vyhledávání