Úvod » Aktuality » Rok 2010 » Češi chtějí důchod 16 tisíc měsíčně a spořit jen pět set

Češi chtějí důchod 16 tisíc měsíčně a spořit jen pět set

 04. 10. 2010, 13:49

Většina Čechů je už smířena s tím, že stát musí provést reformu důchodového systému a že si na penzi musí spořit. O tom, kolik si mají ukládat, však mají stále poněkud zkreslené představy.

Ukazují to výsledky výzkumu společnosti Ipsos Tambor o postojích obyvatel k penzijní reformě pro fórum Zlatá koruna. MF DNES má výsledky ankety mezi 1 047 respondenty exkluzivně k dispozici.

„Většině lidí chybějí informace, jaké změny reforma přinese a na co se mají připravit,“ říká šéf Zlaté koruny Pavel Doležal.

Nedostatek informací nepřímo naznačují odpovědi na některé otázky. Nejvíce lidí (34 procent) je ochotno spořit částku mezi 200 a 500 korunami. Současně je pro třetinu obyvatel minimální hranicí slušného důchodu 16 tisíc korun. Jak mají Češi zkreslené představy o tom, kolik si musí spořit, ukazuje jednoduchý výpočet.

Pokud si teď začne někdo na třicet let ukládat každý rok pět set korun do penzijního fondu, v důchodu si nastřádaných peněz příliš neužije. Při dvouprocentním úroku a přiznané státní podpoře v dosavadní výši bude mít čerstvý důchodce 319 tisíc korun. Jenže takový výnos mu zajistí šestnáctitisícový důchod na necelé dva roky.

Zajímavé přitom je, že požadavky na výši penze rostou s věkem dotazovaných. Například 64 procentům lidí do 24 let by stačil důchod jen 12 tisíc korun, ve věku nad 55 let by už stačil jen 45 procentům. Strach mají téměř všichni

Téměř 90 procent dotázaných se obává, že se jejich životní úroveň v důchodu sníží. Na stáří si přesto spoří zatím jen zhruba šedesát procent ekonomicky aktivního obyvatelstva. Ostatní se na to teprve chystají a sedm procent nehodlá spořit vůbec. Nejčastěji jde o lidi s nízkým příjmem a základním vzděláním.

Málo spoří i mladí lidé do 24 let. Ti v průzkumu uváděli, že na spoření nemají peníze nebo že to nepovažují za nutné. Výše částky odkládané na stáří pak roste úměrně s dosaženým vzděláním. Obavy o životní úroveň v důchodu pak nejspíše přesvědčily i drtivou většinu lidí o nevyhnutelnosti důchodové reformy.

Většina z nich však o ní nemá informace: jen čtvrtina lidí tvrdí, že je dostatečně informována. Mírně lépe jsou na tom se znalostmi muži.

Podle Doležala by vláda neměla s informační kampaní otálet. „Tentokrát bude více než kdy jindy zapotřebí lidi o užitečnosti takto zásadních změn přesvědčit,“ podotkl Doležal. „Populace má ráda jasno ve věcech, které se dotýkají jejich denního života a perspektivně obsahu jejich peněženky,“ vysvětlil Tomáš Macků z agentury Ipsos Tambor.

Nedůvěra v soukromé fondy

Většina lidí souhlasí s možností vyvedení části peněz ze systému důchodového pojištění do soukromých fondů. Zároveň s tím však téměř tři čtvrtiny z nich mají obavy z toho, že by měli své peníze soukromým fondům svěřit.

Strach svěřit své úspory do privátních rukou je víceméně ve všech věkových kategoriích stejný. Polovina lidí si proto ani nepřeje, aby spoření v soukromých fondech bylo povinné.

K podobným výsledkům došla ve vlastním průzkumu i ČSOB. Podle její analýzy by lidé ve stáří rádi vycházeli s 17 500 Kč měsíčně. Aby toho dosáhli, měli by si už od 35 let dávat stranou dva a půl tisíce korun měsíčně.

Autoři: * Jan Sůra, MF DNES


Vytisknout Poslat článek Nahoru


Až 8 000 Kč ročně ušetříte za každého zaměstnance!

Využijte programu
Absolut Benefity
k získání benefitů pro vaši firmu.

Absolut Benefity

Hledáme nového kolegu!

Otevíráme 1 pozici finančího asistenta nebo asis­tentky.

Kariéra

PENZE+…program pro zajištění vyšší životní úrovně

Chcete si zvýšit životní úroveň v penzi? Víte jak získat potřebné finance snadno a efektivně?

Program PENZE+
Hledaný výraz: Vyhledávání