Úvod » Aktuality » Rok 2010 » Vláda rozlouskla rébus zdražení elektřiny. Domácnosti i podniky si nepřiplatí víc než 5,5 procenta

Vláda rozlouskla rébus zdražení elektřiny. Domácnosti i podniky si nepřiplatí víc než 5,5 procenta

 20. 10. 2010, 15:26

Tzv. solární průšvih vyřeší vláda Petra Nečase srážkovou daní ve výši 26 procent a prodejem emisních povolenek.

Vláda ve středu rozhodla o konkrétní podobě souboru opatření, která zmírní v příštím roce avizovaný růst cen elektřiny.

Zdražení elektřiny v příštím roce kabinet omezí zavedením srážkové daně na solární elektrárny ve výši 26 procent a prodejem emisních povolenek.

Elektřina pro domácnosti a podniky by tak neměla zdražit o více než 5,5 procenta. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to řekl premiér Petr Nečas.

Na zprávu vlády bezprostředně zareagovaly akcie elektrárenské společnosti ČEZ na pražské burze. Ty v průběhu nevykazvaly větších výkyvů, ale po výstupu vlády zamířily dolů, když pokles byl větší než procento a akcie se dostaly pod 770 korun. Později tento svůj propad korigovaly a krátce po 14:30 hodin jsou o 0,50 procenta slabší. Vyplývá ti z údajů Patria Finance. Recept vlády vynese 9 miliard

Srážková daň by státu v příštím roce měla podle Nečase přinést asi 4,2 miliardy korun. Výnosy z prodeje emisních povolenek vydělají 4,8 miliardy Kč. Vláda také zvýší poplatek za vynětí půdy, na níž jsou solární panely umístěny, ze zemědělského fondu, což přinese 1,7 miliardy korun. Zhruba jedna miliarda pak půjde ještě na kompenzaci zdražení elektřiny ze státního rozpočtu.

Srážková daň se má týkat solárních zdrojů s instalovaným výkonem nad 30 kW. Nedotkne se ale střešních panelů pro využití v domácnosti.

Podle Nečase vláda schválila zdanění emisních povolenek pro producenty elektřiny v letech 2011 a 2012. Provede to prostřednictvím darovací daně ve výši 25 procent. Povolenky, které měly společnosti dodat „zdarma“po roce 2013 bude stát prodávat v aukci.

Poslední odhady Energetického regulačního úřadu hovořily o zdražení elektřiny pro domácnosti o asi 12 procent a pro podniky o zhruba 17 procent. Do konce roku by se podle ERÚ mělo připojit kolem 1600 megawattů instalovaného výkonu solárních elektráren. Příspěvek na fotovoltaiku zafixován

Zdražení elektřiny v příštím roce hrozilo právě kvůli prudkém rozvoji fotovoltaických elektráren a vyššímu příspěvku na výrobu elektřiny z těchto zdrojů. Ten měl podle původních propčtů ze současných 166 korun na asi 520 Kč za megawatthodinu.

Díky opatřením Nečasovy vlády však nebude tento nárůst tak velký. „Zafixovali jsme přípěvek na fotovoltaické zdroje na 370 korun za megawatthodinu, což si vyžádá ze státního rozpočtu 11,7 miliardy korun,“ uvedl Nečas.

Výkupní ceny investorům garantuje zákon, a to po dobu 15 let od uvedení zařízení do provozu. Jejich snížením o víc, než zákon umožňuje (každoročně o pět procent), by se ČR vystavila riziku soudních sporů a arbitráží. Změnu přinesla až vládní novela, kterou sněmovna přijala letos v dubnu. Podle nového ustanovení může úřad snížit výkupní ceny výrazněji u zdrojů s návratností investic kratší než 11 let, avšak poprvé pro zdroje uváděné do provozu v roce 2011.

iHNed.cz


Vytisknout Poslat článek Nahoru


Až 8 000 Kč ročně ušetříte za každého zaměstnance!

Využijte programu
Absolut Benefity
k získání benefitů pro vaši firmu.

Absolut Benefity

Hledáme nového kolegu!

Otevíráme 1 pozici finančího asistenta nebo asis­tentky.

Kariéra

PENZE+…program pro zajištění vyšší životní úrovně

Chcete si zvýšit životní úroveň v penzi? Víte jak získat potřebné finance snadno a efektivně?

Program PENZE+
Hledaný výraz: Vyhledávání