Úvod » Aktuality » Rok 2011 » Banky zdražují hypotéky. Rostou i úroky z vkladů

Banky zdražují hypotéky. Rostou i úroky z vkladů

 01. 02. 2011, 13:19

Po dvou letech zlevňování hypotečních úvěrů v Česku přichází obrat.

Během ledna zvýšilo sazbu na hypotékách už pět finančních domů. Nejvýrazněji zdražila v prvním měsíci Raiffeisenbank a rovněž Komerční banka, která u tříletých fixací zvýšila úrok ze 3,19 na 4,19 procenta a u pětiletých ze 3,95 rovněž na 4,19 procenta. Sazby zvyšovaly i LBBW, UniCredit Bank a naposledy Hypoteční banka. U nich šlo o menší úpravy mezi jednou až dvěma desetinami procentního bodu. „Banky sice zvyšují sazby, ale nedovolí si zdražovat příliš výrazně. Budou to tedy klientům vynahrazovat akcemi, jako třeba Hypoteční banka, která sice sazby zvyšuje, ale zároveň u své valentinské hypotéky odpouští vstupní poplatek,“ míní Libor Ostatek z poradenské společnosti Golem Finance. Zdražování bude podle něj mírnit velká konkurence a tlak vlastníků bank na zvýšení tržních podílů.

Klienti, kteří chtějí peníze zhodnocovat, mají naopak důvod k radosti. Finanční domy totiž už od konce roku zvýhodňují dlouhodobé termínované vklady. Průměrná sazba u dvou a víceletých vkladů se podle včera zveřejněných údajů ČNB v prosinci zvýšila z listopadových 0,99 na 1,68 procenta ročně. Zvyšování sazeb pokračovalo i v lednu. Nejvíce vklady zvýhodnila Raiffeisenbank, a to až o půl procentního bodu. Klienti, kteří si uloží na čtyři roky více než půl milionu, tak mohou získat až tři procenta ročně. O tři desetiny bodu ročně v lednu zvýhodnilo spoření v Komerční bance, až o dvě desetiny i v Citibank a v UniCredit.

Krátkodobé vklady a spořicí účty atraktivitu naopak ztrácejí. Podle analytiků se banky snaží zajistit si peníze klientů na delší dobu, a připravit si tak zdroje pro úvěrování na dobu ekonomického oživení.

Zlatá koruna


Vytisknout Poslat článek Nahoru


Až 8 000 Kč ročně ušetříte za každého zaměstnance!

Využijte programu
Absolut Benefity
k získání benefitů pro vaši firmu.

Absolut Benefity

Hledáme nového kolegu!

Otevíráme 1 pozici finančího asistenta nebo asis­tentky.

Kariéra

PENZE+…program pro zajištění vyšší životní úrovně

Chcete si zvýšit životní úroveň v penzi? Víte jak získat potřebné finance snadno a efektivně?

Program PENZE+
Hledaný výraz: Vyhledávání