Úvod » Aktuality » Rok 2011 » Byty na hypotéku jsou nejlevnější za čtyři roky. Stejné bydlení může vyjít měsíčně o tisíce levněji

Byty na hypotéku jsou nejlevnější za čtyři roky. Stejné bydlení může vyjít měsíčně o tisíce levněji

 09. 02. 2011, 09:09

Ceny bytů by i letos neměly růst. Měsíční splátky hypotéky se díky poklesu cen nemovitostí i úrokové sazby snížily.

Koupit byt na hypotéku se vyplatí nejvíce od roku 2007. Může za to kombinace pádu cen realit a nízkých sazeb hypotečních úvěrů. Zatímco před čtyřmi lety se ceny nemovitostí nafoukly na rekord, teď jsou o více než desetinu nižší. Přitom úroky jsou srovnatelné.

Měsíční splátky hypotéky u stejného bytu tak mohou být až o tisíce nižší než před dvěma lety, kdy se ceny držely na úrovni před krizí a průměrné úroky v bankách byly skoro o 1,5 procentního bodu výše než dnes.

Například starší panelákový byt v Praze v Chodově o rozloze 68 metrů se nyní prodává za 2,6 milionu korun. Průměrný klient by dnes zaplatil na měsíční splátce hypotéky na 70 procent hodnoty nemovitosti 9911 korun. To je o 3136 korun méně než u srovnatelného bytu před dvěma lety.

Lidem se otevřel větší prostor pro koupi také proto, že v Česku se i navzdory krizi zvýšila životní úroveň. Průměrný čistý příjem rodiny je 30 355 korun. V roce 2007 byl 24 115 korun.

Dostupnost bytů se udrží i letos. Dvě třetiny z 36 odborníků na reality v průzkumu HN předpověděly cenovou stagnaci. Levné zůstanou i hypotéky. „Byť některé banky úroky zvyšují, jde o desetiny procenta. Větší zdražení ani nečekám,“ říká například Libor Ostatek z poradenské firmy Golem Finance.

iHNed.cz


Vytisknout Poslat článek Nahoru


Až 8 000 Kč ročně ušetříte za každého zaměstnance!

Využijte programu
Absolut Benefity
k získání benefitů pro vaši firmu.

Absolut Benefity

Hledáme nového kolegu!

Otevíráme 1 pozici finančího asistenta nebo asis­tentky.

Kariéra

PENZE+…program pro zajištění vyšší životní úrovně

Chcete si zvýšit životní úroveň v penzi? Víte jak získat potřebné finance snadno a efektivně?

Program PENZE+
Hledaný výraz: Vyhledávání