Úvod » Aktuality » Rok 2011 » Omezení podpory hypoték může letos pomoct bankám

Omezení podpory hypoték může letos pomoct bankám

 22. 03. 2011, 09:26

Kdo stihne hypotéku letos, dosáhne naposled na daňové úlevy

Ministr financí Miroslav Kalousek dá letos stavebním spořitelnám na dlouhou dobu zřejmě poslední dárek. Ministerstvo financí, které vede, totiž v rámci chystané reformy daní počítá s tím, že od příštího roku zruší možnost odečíst si úroky z hypotéky z daňového základu. Kdo tak bude chtít dosáhnout na stávající výhodné podmínky, bude muset hypotéku podepsat ještě letos. Banky tedy s velkou pravděpodobností čekají žně. V rozhovoru pro MF DNES Kalousek uvedl, že navrhované opatření v letošním roce „nějakou vlnku v zájmu o hypotéky způsobí“, nicméně nečeká, že by tím nějak zásadně ovlivnil celý trh.

Jenže méně výhodné hypotéky nejsou jedinou změnou, která zájemce o vlastní bydlení čeká. Vláda totiž plánuje i zvýšení spodní sazby daně z přidané hodnoty (DPH), která se platí při pořízení většiny nových bytů a domů. Zvednout se má z 10 na 14 procent a od roku 2013 na 17,5 procenta. Kombinace těchto dvou faktorů (konec podpory nových hypoték a dražšího bydlení) podle realitních expertů přispěje k tomu, že řada lidí s pořízením nemovitosti přestane vyčkávat a koupí ji letos. Šéf developerské společnosti Central Group Dušan Kunovský uvedl, že by se poptávka po novém bydlení mohla v letošním roce zvýšit až o pětinu.

Po prudkém nárůstu poptávky ovšem přijde útlum. Pokud své plány ministerstvo financí zrealizuje, bude to podle šéfa Hypoteční banky Jana Sadila znamenat špatnou zprávu pro celý trh. V případě samotné realitní branže předpovídá Kunovský pro roky 2012 a 2013 propad objemu transakcí na úroveň krizových let 2009 a 2010.

Již uzavřeným vysokým hypotékám se sníží podpora

Plán na omezení podpory hypoték se dotkne i části již běžících kontraktů. Maximální výše odpočtu úroků z hypotéky by měla od příštího roku klesnout ze současných 300 tisíc korun na polovinu, tedy na 150 tisíc korun. To by se dotklo nejvíce těch lidí, kteří si od bank na bydlení půjčili více než čtyři miliony korun letos nebo loni. Právě v počátečních letech trvání úvěru totiž tvoří úroky z dluhu převážnou část splátek. Pro ty, kdo mají hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření nižší než čtyři miliony, a na maximální odečet proto nedosáhnou, se nic nezmění.

I nadále si budou moci daňový základ snižovat ti, kterým skončí fixace jejich hypotéky a rozhodnou se přejít k jiné bance – úvěr takzvaně refinancují. Přestože uzavřou novou smlouvu a fakticky tak získají novou hypotéku, nebude tento krok stát považovat za nový kontrakt. „Ti, kteří vstupovali do systému v dobré víře, že výjimka platí, tak těm zůstane. Ti, kteří do něj teprve vstoupí příští rok, tak už si své výdaje musí spočítat bez výjimky,“ dodal Kalousek.

(hyf, maš), Mladá fronta DNES


Vytisknout Poslat článek Nahoru


Až 8 000 Kč ročně ušetříte za každého zaměstnance!

Využijte programu
Absolut Benefity
k získání benefitů pro vaši firmu.

Absolut Benefity

Hledáme nového kolegu!

Otevíráme 1 pozici finančího asistenta nebo asis­tentky.

Kariéra

PENZE+…program pro zajištění vyšší životní úrovně

Chcete si zvýšit životní úroveň v penzi? Víte jak získat potřebné finance snadno a efektivně?

Program PENZE+
Hledaný výraz: Vyhledávání