Úvod » Aktuality » Rok 2011 » Období levných hypoték v Česku končí. Zdražila už i Česká spořitelna

Období levných hypoték v Česku končí. Zdražila už i Česká spořitelna

 11. 04. 2011, 09:03

Sazby u hypotečních úvěrů rostou. Česká spořitelna, která se nízkými sazbami snažila získat významnou konkurenční výhodu, už kvůli krizi také kapitulovala.

V naprosté tichosti zvýšila Česká spořitelna od 1. dubna minimální sazby hypoték. O 0,2 procentního bodu.

Nejčastěji využívané hypotéky s pětiletou fixací nyní spořitelna nabízí od 3,79 procenta. Jde ale o minimální sazbu pro klienty, kteří mají osobní účet ve spořitelně, nechávají si na něj posílat minimálně jeden a půl násobek měsíční splátky a provádějí aspoň čtyři platby měsíčně. Kromě toho musí mít životní pojištění, pojistku na pracovní neschopnost a ztrátu zaměstnání a splácet hypotéku ve spořitelně minimálně dvacet let. Když klient tyto všechny podmínky nesplní, je minimální sazba na pětileté fixaci od 4,59 procenta.

„Od srpna 2010 jsme sazby na rozdíl od konkurence neměnili. Nyní reagujeme na růst cen zdrojů, k němuž došlo v prvním čtvrtletí letošního roku. Korekci děláme až nyní, protože jsme klientům garantovali, že sazby ponecháme na stejné úrovni do konce března,“ řekl dnes iHnedu Martin Techman, ředitel úseku rozvoje obchodu, který má v České spořitelně na starosti i hypotéky. Podle něj současný vývoj potvrzuje, že úroky hypoték už dosáhly svého dna. „Sazby na mezibankovním trhu se sice nyní ustálily, v příštích měsících se však čeká jejich růst. S úroky půjdeme nahoru v závislosti na pohybu mezibankovních sazeb vzhůru,“ dodal Techman. Česká spořitelna srovnala krok s konkurencí

Spořitelna tímto zvýšením prakticky srovnala ceny svých hypoték s ostatními významnými hráči jako je Komerční banka, skupina ČSOB, Raiffeisenbank a UniCredit bank. Tito konkurenti posunuli své sazby směrem vzhůru už koncem ledna či začátkem února. V současných akčních nabídkách se sice dají získat hypotéky i za úrok pod čtyři procenta. Je to ale vždy spojeno s řadou podmínek jako je přikoupení dalších služeb banky a zpravidla jde o nadprůměrně velké a bezpečněji zajištěné hypotéky. Například Wüstenrot hypoteční banky uvádí u pětiletých fixacích minimální sazbu 3,76 procenta s poznámkou, že jde o úvěry ve výši minimálně 2,5 milionu korun a do 70 procent hodnoty zajištění.

Postupné zdražování hypoték potvrzuje i vývoj Hypoindexu, který sleduje průměrné sazby, za které Češi hypotéky v bankách skutečně dostanou. Zhruba roční pád úroků se v lednu zastavil a hypotéky začaly mírně zdražovat. V únoru už průměrný úrok vzrostl, a to o šest setin na 4,26 procenta. Šéf Hypoteční banky Jan Sadil očekává obdobný vývoj i na březnových číslech Hypoindexu, která budou zveřejněna ce druhé polovině dubna. „Tipnul bych si, že průměrné sazby opět vzrostly. Je to dáno jak růstem cen dlouhodobých zdrojů, tak i obecným očekáváním trhu na zvýšení sazeb,kterým nahrálo i zvýšení sazeb ECB v tomto týdnu“ řekl iHnedu Sadil.

iHNed.cz


Vytisknout Poslat článek Nahoru


Až 8 000 Kč ročně ušetříte za každého zaměstnance!

Využijte programu
Absolut Benefity
k získání benefitů pro vaši firmu.

Absolut Benefity

Hledáme nového kolegu!

Otevíráme 1 pozici finančího asistenta nebo asis­tentky.

Kariéra

PENZE+…program pro zajištění vyšší životní úrovně

Chcete si zvýšit životní úroveň v penzi? Víte jak získat potřebné finance snadno a efektivně?

Program PENZE+
Hledaný výraz: Vyhledávání