Úvod » Aktuality » Rok 2011 » Stát doplatí podporu stavebního spoření automaticky

Stát doplatí podporu stavebního spoření automaticky

 03. 05. 2011, 09:01

Ministerstvo financí v květnu pošle na účty stavebních spořitelen 5,2 miliardy korun. Jde o původně zdaněnou státní podporu.

Úřad se takto jasně vyjádřil vůbec poprvé od nálezu Ústavního soudu, který je znám od středečního dopoledne. Informace ministerstva je ukryta ve zprávě o plnění státního rozpočtu za první čtvrtletí.

Soudci zrušili speciální 50% daň, kterou ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) vloni na podzim prosadil na státní příspěvek za rok 2010.

Ministerstvo poslalo v dubnu spořitelnám příspěvek v poloviční výši, tedy celkem 5,2 miliardy korun, stejně velkou částku pak odvedlo do státního rozpočtu jako 50% srážkovou daň.

Spořitelny už připsaly sníženou podporu (zálohu) na účty klientů, druhou polovinu pošlou po obdržení doplatku.

Za letošní rok maximálně 2000 korun

Státní podpora stavebního spoření za rok 2010 tedy neklesne, lidé ji dostanou ve stejné výši jako v předchozích letech. Podle Ústavního soudu byla 50% daň účelovým obcházením zákona.

U starších smluv uzavřených do roku 2003 zůstane podpora maximálně 4500 korun, u novějších smluv maximálně 3000 korun.

Koaliční většina ve sněmovně ale téměř jistě schválí snížení podpory počínaje příspěvkem za rok 2011 – tentokrát standardní formou a nikoliv zrychleným postupem kvůli údajnému stavu legislativní nouze.

Počínaje příspěvkem za rok 2011 tedy státní podpora zřejmě klesne tak, jak koalice původně plánovala. Má činit maximálně 2000 korun ročně jak pro nové, tak i staré smlouvy (včetně uzavřených do roku 2003).

Podle Ústavního soudu totiž v zásadě lze měnit výši státních příspěvků také u stávajících smluv. Klienti to ale musí vědět předem, tedy ještě před zasláním svých peněz na účet stavební spořitelny.

V takovém případě jde o takzvanou nepravou retroaktivitu, která je až na výjimky přípustná. Naopak u 50% daně šlo o nepřípustnou pravou retroaktivitu – dotkla se lidí, kteří už poslali peníze na účet stavební spořitelny a očekávali, že také stát bude postupovat podle tehdy platných pravidel.

Kalousek navrhne úplné zrušení

Výše příspěvku za rok 2011 – přestože ji poslanci budou schvalovat znovu – už nemůže být nižší než v původně přijatém zákoně, tedy 2000 korun. Taková změna by se opět retroaktivně dotkla lidí, kteří už peníze poslali na účet.

Počínaje příspěvkem za rok 2012 však může vláda oproti plánu přitvrdit právě v reakci na „ztrátu“ způsobenou verdiktem Ústavního soudu.

Ministr financí Miroslav Kalousek chce koaličním partnerům navrhnout i variantu, podle níž by podpora skončila úplně. ODS a Věci veřejné jsou však proti, kompromisem může být snížení podpory na maximálně 1500 korun ročně.

Omezení účelu? Jen na nové příspěvky

Ministerstvo financí současně plánuje omezit podporu jen na financování bytových potřeb. Kdo by naspořené peníze použil jinak, musel by „získanou“ podporu vrátit (přesněji řečeno by ji ani nedostal, protože až do definitivního splnění podmínek jde stále jen o zálohu).

S rozhodnutím, zda toto omezení zavede i pro stávající smlouvy, nebo až pro ty nově uzavřené, vyčkávalo ministerstvo právě na verdikt Ústavního soudu.

Nyní je jasné, že takto zásadní omezení by u stávajících smluv neprošlo a naplno se dotkne až smluv uzavřených po účinnosti chystané novely, zřejmě od roku 2012.

Ministerstvo ale může zkusit ještě jednu možnost. Účelovost by zavedlo pro všechny příspěvky počínaje podporou za rok 2012 nezávisle na datu smlouvy. Nešlo by přitom o změnu smlouvy ani podmínek spoření, účelové omezení by se totiž vztahovalo „jen“ na samotný státní příspěvek .

Soudci totiž obecně připouštějí, že stát může měnit pravidla příspěvku i pro stávající smlouvy, ale až počínaje příspěvky „od teď do budoucna“, nikoliv zpětně.

Koneckonců Ústavní soud nemá výhrady ani proti tomu, aby byl příspěvek v budoucnu zdaněn. Vadilo mu jen, že se zdanění týkalo vkladů uložených klienty ještě před účinností novely.

aktualne.cz


Vytisknout Poslat článek Nahoru


Až 8 000 Kč ročně ušetříte za každého zaměstnance!

Využijte programu
Absolut Benefity
k získání benefitů pro vaši firmu.

Absolut Benefity

Hledáme nového kolegu!

Otevíráme 1 pozici finančího asistenta nebo asis­tentky.

Kariéra

PENZE+…program pro zajištění vyšší životní úrovně

Chcete si zvýšit životní úroveň v penzi? Víte jak získat potřebné finance snadno a efektivně?

Program PENZE+
Hledaný výraz: Vyhledávání