Úvod » Aktuality » Rok 2011 » Hypotéky jen do 40 % hodnoty nemovitostí! Pozvolná EUtanazie realitního trhu?

Hypotéky jen do 40 % hodnoty nemovitostí! Pozvolná EUtanazie realitního trhu?

 02. 06. 2011, 10:27

Evropská unie chystá zájemcům o koupi nemovitostí nemilé překvapení. Zvažuje totiž, že by měly banky poskytovat hypotéky na pouhých 40 % hodnoty nemovitosti. Pokud by si někdo chtěl půjčit na koupi domu či bytu víc, hypotéka by se mu pěkně prodražila.

Chcete si koupit nemovitost? Nejprve si spořte a až pak žádejte o hypotéku. Takový vzkaz posílá Evropská komise těm, kdo hodlají v budoucnu bydlet ve svém. Podle nové směrnice o kapitálové přiměřenosti bank, připravované prý Evropskou komisí, by totiž měly bankovní domy poskytovat klientům hypotéky jen do 40 % hodnoty nemovitosti. Zbytek by si měli lidé zaplatit sami. Uvedl to pro server iHned finanční arbitr František Klufa, podle něhož by sice bylo dál možné získat hypoteční úvěr na vyšší hodnotu zastavené nemovitosti, taková hypotéka by ale daleko dražší.

Nová pravidla musí schválit Evropská rada a Evropský parlament a měla by začít platit od roku 2013. Podle Klufy není naštěstí tato myšlenka součástí aktuálního návrhu směrnice. Přesto vyvolává podobná myšlenka obavy.

Prevence krizí?

Průměrná výše hypotéky se v Česku pohybuje mezi 1,6 a 1,7 milionu korun. Zpravidla nekryje celou hodnotu, ale „jen“ 70–80 % zastavené nemovitosti.

Po finanční krizi se snaží Evropská komise předejít dalším problémům důslednější regulací. Ta by se tedy měla týkat i hypoték. Zmíněná krize ostatně začala na trhu realit…

penize.cz


Vytisknout Poslat článek Nahoru


Až 8 000 Kč ročně ušetříte za každého zaměstnance!

Využijte programu
Absolut Benefity
k získání benefitů pro vaši firmu.

Absolut Benefity

Hledáme nového kolegu!

Otevíráme 1 pozici finančího asistenta nebo asis­tentky.

Kariéra

PENZE+…program pro zajištění vyšší životní úrovně

Chcete si zvýšit životní úroveň v penzi? Víte jak získat potřebné finance snadno a efektivně?

Program PENZE+
Hledaný výraz: Vyhledávání