Úvod » Aktuality » Rok 2011 » Poslanci schválili omezení státní podpory stavebního spoření

Poslanci schválili omezení státní podpory stavebního spoření

 08. 06. 2011, 09:09

Sněmovna v prvním čtení podpořila vládní návrh na omezení podpory stavebního spoření. Státní podpora by podle návrhu měla klesnout na nejvýše 2 tisíce korun ročně pro nové i existující smlouvy, úroky z vkladu se budou zdaňovat. Stát tak chce ušetřit čtyři až šest miliard korun ročně.

Poslanci návrh na omezení státní podpory stavebního spoření schválili bez větších diskusí. Závěrečné schvalování se uskuteční na některé další schůzi Sněmovny. Nyní by měl předlohu posoudit rozpočtový výbor.

Opozice omezení státní podpory stavebního spoření kritizuje. Pokusila se normu zamítnout. Pro takový návrh však nezískala dost hlasů.

Například poslanec ČSSD Alfréd Michalík uvedl, že vláda staví reformy tak, že je zaplatí pouze občané. „Je tu vidět přístup vlády. Pošle složenky našim babičkám a říká zaplať za Koženého, za Pitra. Toto je pouze mírná obdoba tohoto přístupu,“ řekl Michalík.

Naopak poslanec Vladislav Vilímec z ODS postup vlády hájil. „Celkový objem podpory neúměrně zatěžuje státní rozpočet. Při zachování dosavadních podmínek by tento příspěvek znamenal do roku 2014 nejméně deset miliard korun ročně,“ podotkl poslanec.

Spornou pasáž Kalousek vypustil

Ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 uvedl, že Sněmovna už jednou obdobný návrh schválila, Ústavní soud ho však zrušil. Vadilo mu především, že návrh byl schválen ve stavu legislativní nouze a že zaváděl 50procentní srážkovou daň na státní podporu za minulý rok.

„Proto vláda předkládá tuto novelu znovu a vypouští onu, dle výroku ústavních soudců ústavně nekonformní, srážkovou 50procentní daň,“ uvedl Kalousek.

Nově má platit, že státní příspěvek bude představovat deset procent místo dosavadních 15 procent z naspořené částky. Maximálním limitem pro jeho výpočet bude částka 20 tisíc korun, takže nepřekročí 2 tisíce korun ročně. Nově se budou zdaňovat připsané úroky, samotná státní podpora se zdaňovat nebude.

Zdroj: http://ekonomi­ka.idnes.cz


Vytisknout Poslat článek Nahoru


Až 8 000 Kč ročně ušetříte za každého zaměstnance!

Využijte programu
Absolut Benefity
k získání benefitů pro vaši firmu.

Absolut Benefity

Hledáme nového kolegu!

Otevíráme 1 pozici finančího asistenta nebo asis­tentky.

Kariéra

PENZE+…program pro zajištění vyšší životní úrovně

Chcete si zvýšit životní úroveň v penzi? Víte jak získat potřebné finance snadno a efektivně?

Program PENZE+
Hledaný výraz: Vyhledávání