Úvod » Aktuality » Rok 2012 » Příčina korekce na drahých kovech a jak ji správně využít

Příčina korekce na drahých kovech a jak ji správně využít

 28. 05. 2012, 13:45

V září 2011 stála unce zlata přibližně 1900 USD a dnes je pod 1600 USD za unci. Co je příčinou tohoto poklesu? Jsou podobné korekce na zlatě běžné? Jak se změnila cena v českých korunách? Jak nejlépe tohoto poklesu využít?

Co je příčinou poklesu cen drahých kovů?

Co je příčinou poklesu cen drahých kovů? Příčinou výprodejů na zlatě a komoditách je ztráta likvidity na finančních a akciových trzích. Důvodem je vysoká míra nervozity a nejistoty zejména kvůli Evropě. Kolabuje trh dluhopisů jihu Eurozóny. Španělské banky vlastní ohromné množství velmi špatných úvěrů vázaných na nemovitosti. Situaci nepomohly ani patové volby v Řecku. Řekové nejsou schopni sestavit vládu a množí se obavy, že nebudou chtít dostát závazkům a úsporným opatřením, ke kterým se zavázali. Neřízený bankrot Řecka je tak ještě pravděpodobnější. Ve Francii nově zvolený prezident Hollande nejspíše zaujme politiku, která povede k dalšímu zadlužení Francie a odklonu od úsporných opatření. Zemi nemine snížení ratingu, což zkomplikuje situaci ohledně financování jejího dluhu a vnese další nedůvěru na finanční trhy. Za těchto podmínek investoři v posledních 9 měsících utí-kají k americkému dolaru a k americkým dluhopisům.

Právě americký dolar z této situace těží svým posilováním. Od září, kdy bylo zlato na svých maximech, posílil dolar vůči koruně o úctyhodných 13%. Zlato, měřeno americkým dolarem, kleslo od září cca 22%. Pro českého investora je však důle-žitá změna ceny vyjádřena ne dolarem, ale právě cenou v českých korunách. V českých korunách klesla cena zlata od záři-jových maxim pouze o 9%. Vývoj cen v českých korunách je zachycen v grafu, který zobrazuje burzovní ceny zlata očištěny o kurzová rizika. V listopadu jsme byli dokonce svědky toho, že v českých korunách cena zlata rostla, i když zlato na světo-vých burzách, měřeno USD, klesalo!

Z tohoto pohledu není korekce nijak velká. Tato korekce je spíše neobvyklá délkou svého trvání. Většinou trvá korekce 2 – 3 měsíce. Tato je však mnohem delší. Nicmé-ně jsou pro ni opodstatněné důvo-dy. Situace je téměř totožná jako s podobnou korekcí v roce 2008, kdy kolabovaly finanční trhy a ty se potýkaly se ztrátou likvidity. Při pohledu na dlouhodobý graf zlata v dolarech je to jasně patrné. Bez-pochyby budeme svědky podobné-ho růstu, který po roce 2008 násle-doval.

Jaký bude další vývoj na cenách drahých kovů?

Na základě technické a fundamentální analýzy lze předpokládat, že korekce se již blíží ke svému konci. Již neočekáváme významný pokles na cenách zlata. Velmi zásadní bude zasedání Fedu, americké centrální banky, 19. a 20. června tohoto ro-ku. Většina analytiků očekává, že se vzhledem k plíživé recesi na tomto zasedání rozhodne o dalším kvantitativním uvolňo-vání (QE3) a tištění nových dolarů. V tom případě začnou ceny drahých kovů dramaticky růst. Nepředpokládáme, že by se cena zlata nějak dramaticky propadla pod 1500 USD/unci. Většina analytiků se shoduje na tom, že do konce roku cena zlata významně překročí cenu 2000 USD/unci. Očekáváme ceny výrazně převyšující tuto hodnotu. Rovněž na stříbře budeme svědky velkého růstu, zejména v delším časovém horizontu. Jde o strategickou komoditu, která je dnes vzácnější než zlato. V nadzemních zásobách je stříbra podstatně méně než zlata. Využijme toho ve svůj prospěch a nakupujme zlato a stříbro za těchto příznivých cen.

Jak by měl vzdělaný investor využít korekce ve svůj prospěch?

V České republice hlásí většina obchodníků s drahými kovy významný pokles v objemech prodávaných kovů. U Golden Gate CZ, a.s. tomu tak není. Díky kvalitnímu vzdělávání, profesionálnímu poradenství a informování klientů o tom, co se děje v ekonomice a jak se na budoucí potíže co nejlépe připravit. Naši klienti zlato a stříbro stabilně nakupují a objemy nákupů dlouhodobě rostou. V těchto dnech vzala západní Evropa světové slévárny doslova útokem a nákupy fyzického zlata či stří-bra dosahují vrcholu. Švýcarská slévárna Argor Heraeus nám minulý týden oznámila, že opět dojde k prodloužení dodacích lhůt, protože poptávka ze západní Evropy přesahuje výrobní kapacity. Podobně jsou na tom i další světové slévárny. Právě nyní je nejvhodnější doba, abychom nakupovali investiční slitky zlata a stříbra a abychom doplnili svá portfolia. Není lep-šího času k nákupu, než v těchto dnech. Doporučujeme Vám, abyste přikoupili zlato a stříbro do svého portfolia a doporučili toto i svým známým a příbuzným. Obáváme se, že za nedlouho budeme na takto nízké ceny vzpomínat s povzdechem. Nesmíme zapomenout, že nezodpovědná politika centrálních bankéřů a světových politiků povede ke znehodnocení papíro-vých peněz a peněžních investic. Zlato převezme roli jedinečného uchovatel hodnot a aktivně se zúčastní největšího pře-vodu bohatství v dějinách lidstva. V těchto dnech můžeme nakoupit zlato a stříbro za jedinečných cenových podmínek.

Zdroj: GoldenGate

Máte zájem o investici do zlata? Vyplňte a odešlete formulář. My se Vám co nejdříve ozveme.

Stačí uvést nejbližší okresní město.


Vytisknout Poslat článek Nahoru


Až 8 000 Kč ročně ušetříte za každého zaměstnance!

Využijte programu
Absolut Benefity
k získání benefitů pro vaši firmu.

Absolut Benefity

Hledáme nového kolegu!

Otevíráme 1 pozici finančího asistenta nebo asis­tentky.

Kariéra

PENZE+…program pro zajištění vyšší životní úrovně

Chcete si zvýšit životní úroveň v penzi? Víte jak získat potřebné finance snadno a efektivně?

Program PENZE+
Hledaný výraz: Vyhledávání