Úvod » Aktuality » Rok 2012 » S rostoucí inflací v česku prohrávají i spořící účty s nejvyšším úrokem.

S rostoucí inflací v česku prohrávají i spořící účty s nejvyšším úrokem.

 20. 08. 2012, 15:21

Objem peněz na účtech bank a družstevních záložen neustále roste. Příčinou jsou zejména obavy z možného opakování finanční krize a snaha preferovat větší jistotu před vyšším výnosem. Mít peníze na spořicím účtu či termínovaném vkladu se ale nevyplatí.

Vydělat díky penězům uloženým na klasický spořicí účet je nyní v Česku prakticky nemožné. Nejvýše, a to 2,8 procenta ročně, úročí tento účet Metropolitní spořitelní družstvo, druhý nejvyšší úrok 2,55 procenta ročně nabízí další kampelička: Moravský peněžní ústav – spořitelní družstvo.

Z bank poskytují spořicí účty s nejvyššími úroky Air bank, UniCredit a Zuno Bank, a to ve výši dvě a půl procenta. V červenci skončila akce Axa Bank, která lákala nové klienty na úrok ve výši 2,80 procenta. Červnová míra inflace ovšem meziročně dosáhla 3,50 procenta. I nejlépe úročené spořicí účty jsou tedy v minusu.

Překonat inflaci umožňují některé spořicí účty s výpovědní lhůtou nebo termínované vklady, což je vlastně totéž. Při investici na rok je to ale problém. A navíc je zde patnáctiprocentní daň. Inflaci přebíjí Evropsko-ruská banka s úrokem 3,55 procenta ročně. Z kampeliček Metropolitní spořitelní družstvo s úročením od 3,66 do 4,40 procenta, jehož výše závisí na výši vkladu.

Na termínovaných vkladech družstevních záložen na delší než roční období je možné vydělat více. Při nejistotě na finančních trzích je však na pováženou, zda mít vázány peníze na delší dobu.

Úroky mohou jít i dolů

Výši úroků na účtech finančních institucí ovlivňuje základní úroková sazba ČNB. Ta ji nedávno snížila o čtvrt procenta na 0,50 procenta ročně, a to navzdory růstu míry inflace. ČNB tak chce – podobně jako některé další evropské centrální banky – podpořit klopýtající ekonomiku. Z tohoto důvodu se nedá očekávat, že by základní úrokové sazby v nejbližší době zvedala. Komerční banky by tak teoreticky mohly úroky u svých účtů dokonce snížit.

Nahrává jim i pokračující příliv peněz od klientů. Podle údajů ČNB měli Češi koncem června na různých bankovních účtech 1,626 bilionu korun. To je, jak upozorňuje analytik ČSOB Petr Dufek, o 3,40 procenta, tedy o 53 miliard korun více než ve stejném měsíci roku 2011.

„Objem bankovních depozit obyvatel dlouhodobě roste s tím, jak lidé spoří a nadále investují relativně konzervativně,“ dodává Dufek.

Češi si na jedné straně stěžují na nízké úroky v bankách, ze statistik centrální banky ale vyplývá, že mají zároveň v průměru na běžných účtech sto tisíc korun. A to jsou tyto účty až na výjimky úročeny jen několika desetinami procenta ročně.

Zdroj: http://byznys­.ihned.cz


Vytisknout Poslat článek Nahoru


Až 8 000 Kč ročně ušetříte za každého zaměstnance!

Využijte programu
Absolut Benefity
k získání benefitů pro vaši firmu.

Absolut Benefity

Hledáme nového kolegu!

Otevíráme 1 pozici finančího asistenta nebo asis­tentky.

Kariéra

PENZE+…program pro zajištění vyšší životní úrovně

Chcete si zvýšit životní úroveň v penzi? Víte jak získat potřebné finance snadno a efektivně?

Program PENZE+
Hledaný výraz: Vyhledávání