Úvod » Aktuality » Rok 2014 » Miniseriál hypotéky 2

Miniseriál hypotéky 2

 03. 06. 2014, 12:08

Druhý díl našeho miniseriálu o hypotékách se týká poplatků, které jsou s hypotékami spojené. S jakými poplatky se tedy můžete setkat?

Poplatek za ocenění nemovitosti

Pro stanovení maximální výše hypotečního úvěru je nutné znát hodnotu zastavované nemovitosti. Tu určuje odhadce. Každá banka má předem stanovený seznam těchto odhadců a z nich si klient může vybrat. Pokud by klient využil služeb odhadce, který s bankou nespolupracuje, mohl by se vyskytnout problém, že banka tento odhad nebude akceptovat.

Samotný odhad nemovitosti trvá cca 1–2 hodiny, odhadce pak na základě prohlídky vypracuje cenový odhad nemovitosti. Cena za tento odhad se pohybuje v řádech tisíců korun (odvíjí se od typu nemovitosti, způsobu tržního ocenění, množství předaných podkladů a lokality).

Tento poplatek je tedy naprosto nezbytný pro získání hypotéky. Banky někdy nabízí v rámci reklamní akce odhady za nižší částky, případně zcela zdarma v případně refinancování . Na konkrétní podmínky se musíte informovat u své banky nebo vám poradí váš finanční poradce.

Poplatek za schválení (vyřízení) hypotéky

Poplatek za schválení (či vyřízení) hypotéky byl ještě před pár lety zcela běžný a výše se mohla vyšplhat až na několik desítek tisíc korun. Dnes se tento trend mění. Některé bankovní ústavy tento poplatek stále vyžadují, cena však není tak vysoká. Rozdíl je také v tom, zda klient žádá o novou hypotéku, nebo o  refinancování . U  refinancování se s tímto poplatkem již téměř nesetkáte. U nových hypoték se s tímto poplatkem u většiny bank stále bohužel setkáte. Poplatek je však často fixní a pohybuje se kolem 2 500 – 3 000 Kč dle bankovního domu. V rámci reklamních akcí bank bývají tyto poplatky také rušeny.

Poplatek za čerpání úvěru

Tento poplatek klient platí pokaždé, když přijde čerpat díl prostředků z jednou schválené a poskytnuté hypotéky. Výše poplatku za čerpání úvěru opět závisí na konkrétní bance. Obecně může být v řádu několika set korun. Některé bankovní ústavy si tento poplatek účtují až u několikátého čerpání úvěru, jiné již vůbec.

Čerpání na návrh na vklad je většinou zpoplatněno (1 500 – 1 900 Kč, může být nižší nebo žádné). Čerpání na zavkladované zástavní právo je většinou zdarma na první 3 výběry, ale může se lišit od bankovního domu.

Poplatek za nadstandardní služby

Poplatek za správu úvěru

Tento poplatek je měsíční a bývá v hodnotě 150 –200 Kč. Od tohoto poplatku již většina bank u hypoték s fixní sazbou upustila. U flexibilních hypoték se s tímto poplatkem pravděpodobně stále setkáte. U těchto hypoték je možné mimořádně splácet maximální dohodnuté procento jistiny před termínem fixace bez sankčních poplatků. Tento poplatek u fixních hypoték také někdy bývá započítán do roční úrokové sazby a samotný poplatek se pak již neplatí.

Pojištění hypotéky

Dalším výdajem spojeným s hypotékou může být pojištění schopnosti splácet hypotéku, které by mělo pomoci zajistit klientovi schopnost splácet úvěr i v případě složitých životních situací (např. při ztrátě zaměstnání, pracovní neschopnosti či invalidity). Toto pojištění se může sjednat při uzavírání smlouvy o hypotečním úvěru. Měsíční poplatek se odvíjí od výše úvěrové splátky. Pojištění schopnosti splácet lze hradit i jednorázově a to buď z vlastních zdrojů, nebo navýšením hypotečního úvěru.

Poplatek za vedení běžného účtu

Při sjednávání hypoték se často setkáváme s další záludností bank. Ty se snaží lapit žadatele o hypotéku a přimět ho, aby do stejného bankovního domu přešel také se svým běžným účtem. U některých bankovních domů se tak můžete přímo setkat s podmínkou vedení běžného účtu u stejné banky, ze kterého je strhávána měsíční splátka hypotéky. Dalším motivačním prvkem může být to, že pokud začnete aktivně využívat běžný účet daného bankovního domu, nabídne vám banka nižší úrokovou sazbu.

Věříme, že jsme vám tímto dílem našeho miniseriálu o hypotékách pomohli porozumět světu hypoték.

Pokud máte stále dotazy, řešíte financování bydlení či refinancování stávajícího hypotečního úvěru, kontaktujte naše hypoteční specialisty tel. 242 441 433, info@absolutin­.cz. Rádi vaše dotazy zodpovíme.

Služby hypotečních specialistů jsou ZDARMA.

Minulý díl našeho miniseriálu o hypotékách najdete zde.


Vytisknout Poslat článek Nahoru


Až 8 000 Kč ročně ušetříte za každého zaměstnance!

Využijte programu
Absolut Benefity
k získání benefitů pro vaši firmu.

Absolut Benefity

Hledáme nového kolegu!

Otevíráme 1 pozici finančího asistenta nebo asis­tentky.

Kariéra

PENZE+…program pro zajištění vyšší životní úrovně

Chcete si zvýšit životní úroveň v penzi? Víte jak získat potřebné finance snadno a efektivně?

Program PENZE+
Hledaný výraz: Vyhledávání