Úvod » Aktuality » Rok 2014 » Miniseriál hypotéky 3 - refinancování

Miniseriál hypotéky 3 – refinancování

 03. 07. 2014, 00:20

Co znamená refinancování hypotéky, jak refinancování probíhá a na jaké poplatky můžete narazit? Odpovědi najdete ve třetím dílu našeho miniseriálu.

Co znamená refinancování hypotéky?

Refinancování je splacení existujícího hypotečního úvěru novým hypotečním úvěrem s odlišnými, zpravidla výhodnějšími úvěrovými podmínkami, které se přizpůsobí potřebám klienta.

Refinancování hypotéky se řeší většinou před skončením doby fixace úrokové sazby. V tomto období nabízí banka klientovi nové podmínky včetně úrokové sazby pro další období. Je na klientovi, jestli využije služeb stávající banky, u které má hypoteční úvěr, nebo navštíví i jiné bankovní ústavy a bude se snažit získat výhodnější podmínky tam. Hlavním cílem je ale vždy získat výhodnější nabídku úrokové sazby, díky které může klient ušetřit na měsíčních splátkách.

Při refinancování lze zároveň například prodloužit dobu splácení, odložit některé měsíční splátky či mimořádně splatit část úvěru i v období fixace . Také je možné získat dodatečný úvěr, například když současná hodnota nemovitosti vzrostla či klient původně nevyužil 100 % hypotéky. V tomto případě musí být ovšem doložen účel využití financí (např. rekonstrukce, kterou bude klient provádět).

Jak refinancovat hypotéku?

Zamyslet se nad refinancováním je vhodné již několik měsíců před koncem probíhajícího období fixace . Je totiž nutné připravit si veškeré podklady, které budou potřeba. Které to jsou?

Samozřejmostí je původní smlouva o hypotečním úvěru, příslušná zástavní smlouva, nabývací titul k zastavované nemovitosti, snímek katastrální mapy a výpis z katastru nemovitostí či potvrzení o příjmu a/nebo výpisy z úvěrového účtu. Pokud klient mění při refinancování banku, je také potřeba získat souhlas původní banky s dočasným přistoupením nové banky na druhé místo v zástavě. Požadován může být také původní nebo nový odhad nemovitosti a fotografie jejího současného stavu. Nesmí chybět ani vyčíslení stávajícího úvěru ke dni fixace .

Poplatky spojené s refinancováním

V současné době většina bank refinancuje bez poplatku. Jedním z poplatků může být poplatek za odhad nemovitosti, někdy je ovšem možné použít starý odhad.

Většinou se tak platí pouze poplatek za čerpání hypotéky na návrh na vklad, pokud není dostatek času na vklad do katastru (což je minimálně dva měsíce před čerpáním). Jeho výše je 1 500 – 2 000 Kč.

Jestliže řešíte refinancování Vaší hypotéky, ozvěte se nám na číslo 242 441 433 nebo na info@absolutin­.cz. Pomůžeme Vám sjednat ty nejlepší podmínky!

Starší díly našeho miniseriálu o hypotékách:

Díl 1 – Co je to hypotéka? Na co lze hypotéku použít? Kolik se za hypotéku platí? A další…

Díl 2 – Poplatky spojené s hypotékou


Vytisknout Poslat článek Nahoru


Až 8 000 Kč ročně ušetříte za každého zaměstnance!

Využijte programu
Absolut Benefity
k získání benefitů pro vaši firmu.

Absolut Benefity

Hledáme nového kolegu!

Otevíráme 1 pozici finančího asistenta nebo asis­tentky.

Kariéra

PENZE+…program pro zajištění vyšší životní úrovně

Chcete si zvýšit životní úroveň v penzi? Víte jak získat potřebné finance snadno a efektivně?

Program PENZE+
Hledaný výraz: Vyhledávání